MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 05 lipca 2022 r.
Aktualności

Powrót

2013-09-09 Słoneczne Dożynki Gminne w Międzyłężu

W minioną sobotę 7 września 2013, w Międzyłężu odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane przez Gminę Pelplin, Sołectwo Międzyłęż, Parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Wielkim Garcu i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie.

Dożynki to szczególne wydarzenie obchodzone corocznie po zakończeniu najważniejszych prac polowych. Jest to radosny czas dziękczynienia za zebrane plony, a także wyraz głębokiego szacunku dla trudu codziennej pracy rolnika.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną, której przewodniczył ks. dr Wojciech Gruba, proboszcz parafii w Wielkim Garcu. Podczas Eucharystii nastąpiło poświęcenie chleba przyniesionego przez starostów Dożynek oraz wieńców dożynkowych.

Przekazania chleba Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin dokonali Państwo Ewelina i Zbigniew Rzeszotek, rolnicy z Międzyłęża gospodarujący na 150 hektarach. Burmistrz Andrzej Stanuch podziękował za pracę rolników, następnie razem ze starostami Dożynek Gminnych podzielił się chlebem z obecnymi mieszkańcami i gośćmi. Starosta Tczewski Józef Puczyński przyłączył się do podziękowań za pracę rolników oraz przedstawił informacje o gospodarce rolnej w całym powiecie.

Na Dożynkach Gminy Pelplin w Międzyłężu obecni byli także: Mirosław Chyła – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie, Tadeusz Błędzki – zastępca Burmistrza Pelplina, ks. infułat Tadeusz Brzeziński – Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie, Jolanta Opalińska–Szreder kierownik ARiMR w Tczewie, Sławomir Flissikowski – prezes Banku Spółdzielczego w Skórczu, Szczepan Rajski – prezes Stowarzyszenia na rzecz wspierania budowy Elektrowni Północ, sołtysi, radni, przedstawiciele instytucji gminnych, inni goście i mieszkańcy gminy Pelplin.

W części artystycznej na scenie wystąpili: Zespół Pieśni „Oj-toto” z Miejskiego Ośrodka Kultury, zespół „Hals” z gdyńskiego teatru z programem – Piosenka jest dobra na wszystko,  zespół „Smaile” z Pelplina i młodzi wokaliści naszej gminy - Jakub Rus, Daria Staniszewska, Zuzanna Kluczewska, Magdalena Puchowska. W tak różnorodnym programie artystycznym z pewnością każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Sprzyjała temu także piękna, słoneczna pogoda.

Tradycyjnie podczas Dożynek Gminnych odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. Jury za taki uznało wieniec wykonany przez sołectwo Międzyłęż. Jak się okazało był to trafiony wybór, bowiem następnego dnia podczas Dożynek Powiatowych w Swarożynie wygrał właśnie wieniec z Międzyłęża z gminy Pelplin. Gratulujemy!

Podczas Dożynek Gminnych, Stowarzyszenie na rzecz wspierania budowy Elektrowni Północ zorganizowało konkurs i zbierało podpisy popierające budowę Elektrowni. Konkurs, który polegał na produkcji prądu poprzez pedałowanie na rowerze cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Nagrodę główną, rower wygrała Justyna, mieszkanka Międzyłęża. Czas zabawy wypełniły też konkursy na wesoło, takie jak rzut balotem słomy, wyścigi w workach i inne. Znakomicie udała się wieczorna zabawa, do której zagrał zespół „Oktava”. Znane rytmy w dobrym wykonaniu rozgrzały licznie przybyłą publiczność do późnych godzin nocnych.

Podziękowania dla gospodarzy z Międzyłęża za przygotowanie uroczystości, poczęstunek oraz, co warte jest podkreślenia, za pięknie przygotowaną wioskę. Wszędzie przystrzyżone trawniki, wycięte gałęzie przy drodze, porządek w obejściach, dekoracje. Tak trzymać!

Poczęstunek podczas Dożynek przygotowany został przez mieszkańców Międzyłęża i pomocy Spółdzielni Mleczarskiej Maluta. Dziękujemy.

 

foto. Seweryn Brzeziński, Informator Pelpliński

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk