MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 06 lipca 2020 r.
Aktualności

Powrót

2013-10-01 Pamięć o poległych w czasie II wojny światowej

29 września 2013 mieszkańcy Kociewia, w tym naszej gminy Pelplin, uczestniczyli w obchodach upamiętniających masowe zbrodnie hitlerowców dokonane w czasie II wojny światowej.

W Lesie Szpęgawskim hitlerowcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Pelplina i regionu. Począwszy od września 1939 roku do końca II wojny światowej zamordowano w tym miejscu działaczy organizacji patriotycznych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, po których nastąpiły przemówienia okolicznościowe,  złożenie kwiatów przez delegacje, a następnie Msza św. W homilii ks. Stanisław Cieniewicz pięknie mówił o prawdzie, o Lesie Szpęgawskim, który dobitnie przemawia do kolejnych pokoleń mieszkańców tej ziemi.  Następnie w Apelu Poległych wspominano spoczywających w zbiorowych mogiłach. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem Pieśni „Rota” oraz zagranej przez „Pelplińską Orkiestrę Dętą”.

 


Podczas uroczystości zagrała Pelplińska Orkiestra Dęta pod kierunkiem Tadeusza Negowskiego
/>

 


Archiwum

Polityka prywatności MOK Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
WAKACJE 2020
Sobota - godz. 9.00
Sobota - godz. 15.00
Niedziela - godz. 15.00
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Kalendarz imprez
Newsletter
facebook
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Program
Patriotyzm jutra
Program
Erasmus +
Kociewie
Miejska Biblioteka Publiczna
Eurodesk
BIP