MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2006-12-15 Koncert "Mesjasz" Jerzego Fryderyka Haendla w Pelplinie! Zapraszamy w najbliższy czwartek.

 

 
  

21 grudnia 2006 r. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie o godzinie 18:00, w ramach bożonarodzeniowego spotkania samorządowców, odbędzie się koncert podczas, którego będziemy mogli usłyszeć niezwykłe dzieło jednego z najbardziej popularnych kompozytorów XVIII wieku Jerzego Fryderyka Haendla.

Oratorium "Mesjasz", bo o nim mowa, uznawany jest za dzieło życia kompozytora, podzielone jest na trzy części, pierwsza jest zapowiedzią przyjścia Mesjasza, druga opowiada o jego życiu, śmierci i zmartwychwstaniu, trzecia mówi o misji zbawienia ludzkości. Po raz pierwszy utwór wykonany został 264 lata temu w Dublinie. Kiedy później, w Londynie, zaprezentowano go królowi Anglii Jerzemu II, monarcha wstał przy dźwiękach kończącego drugą część utworu "Alleluja", by oddać cześć Zmartwychwstałemu. Na pamiątkę tego zdarzenia do dziś "Alleluja" słuchane jest na stojąco.

Patronat nad koncertem objęli Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga Biskup Diecezjalny Pelpliński oraz Burmistrz Gminy i Miasta Pelplin Pan Andrzej Stanuch. Głównym organizatorem koncertu jest Gminny Ośrodek Kultury w Pelplinie, któremu pomagają liczni partnerzy i sponsorzy. Głównymi sponsorami koncertu są "Generalny Wykonawca Autostrady A1" Skanska oraz firma Sieć KOCIEWIE.

Koncert odbędzie się pod dyrekcją dyrygenta Jana Łukaszewskiego uznawanego za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej, w wykonaniu znakomitych muzyków:

- Pani Bożeny Harasimowicz - sopran,
- Pani Ewy Marciniec - alt,
- Pana Adama Zdunikowskiego - tenor,
- Pana Leszka Skrla - baryton,
oraz
- Polskiego Chóru Kameralnego,
- Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Wszystkich Państwa już dziś zapraszamy na tą muzyczną ucztę !
- wstęp wolny.

 


Główni sponsorzy koncertu

 

Partnerzy koncertu.
 

Patroni medialni.

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk