MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2014-09-08 Dożynki Gminne w Pomyjach

W niedzielę, 7 września 2014 r. odbyły się uroczystości dożynkowe Gminy Pelplin. Rozpoczęła je Msza św. dziękczynna w bazylice katedralnej w Pelplinie pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Brzezińskiego. Ks. Proboszcz podczas homilii mówił m.in. o ciężkiej pracy rolników. Na zakończenie Eucharystii poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a pani sołtys Joanna Żuraw z mężem podziękowali ks. Proboszczowi za modlitwę.

Kolejna część święta plonów odbyła się w Pomyjach. Wśród zebranych gości był poseł na Sejm RP pan Kazimierz Smoliński, władze naszej gminy, radni gminni na czele z przewodniczącym Mirosławem Chyłą, radni powiatowi, dyrektor Banku Spółdzielczego w Pelplinie. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Brygida i Henryk Żuraw, którzy przez wiele lat prowadzili gospodarstwo rolne w swojej miejscowości Po przywitaniu gości na placu przy świetlicy wiejskiej, starostowie dożynek przekazali bochen chleba Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin Andrzejowi Stanuchowi. Pan Burmistrz w swoim wystąpieniu m.in. nawiązał do przebiegu tegorocznych prac polowych i podziękował wszystkim pracującym w rolnictwie.

Część artystyczną programu Dożynek Gminnych otworzył występ Zespołu Folklorystycznego „Gzuby” z Zespołu Szkól nr 2 w Pelplinie. Dzieci i młodzież pod kierunkiem pani Katarzyny Bembenek zaprezentowały pełen energii program z tańcami, z muzyką, śpiewem oraz recytacją tekstów po kociewsku. 

Tegoroczne uroczystości dożynki połączone zostały z otwarciem zmodernizowanej świetlicy wiejskiej w Pomyjach. Zastępca Burmistrza pan Tadeusz Błędzki przedstawił informację o rozbudowie świetlicy, o pozyskanych środkach z UE. Po przecięciu wstęgi dokonanym m.in. przez panią sołtys Joannę Żuraw i radnego Łukasza Chmieleckiego, Proboszcz parafii pw. św. Marcina w Lignowach Szlachceckich ks. Zdzisław Styn, poświęcił nowy obiekt. Mając nową, dobrze wyposażoną świetlicę i z zapleczem, panie z Koła Gospodyń w Pomyjach przygotowały dla uczestników Dożynek poczęstunek. Była nie tylko kawa z ciastem, ale zupa, sałatki i inne potrawy.

W dalszej części programu na scenie wystąpił Jakub Rus. Młody wokalista z Gimnazjum nr 2 w Pelplinie i uczestnik warsztatów wokalnych w Ośrodku Kultury zaśpiewał dwie piosenki.

Po występie ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja jak co roku miała bardzo trudne zadanie, ale ostatecznie zdecydowała o przyznaniu pierwszego miejsca dla wieńca wykonanego przez sołectwo Rożental. Pozostałe wieńce dożynkowe były z sołectw Gręblin, Pomyje, Bielawki i Janiszewo. 

Tradycyjnie już podczas Dożynek Gminnych odbył się Turniej Sołectw. W konkurencjach sprawnościowych „z przymrużeniem oka” rywalizowały sołectwa Janiszewo, Rożental i gospodarz Dożynek  - Pomyje. Zawody chociaż dla zabawy, dla wyłonienia zwycięzcy wymagały dogrywki, po której to Janiszewo pokonało Pomyje.

Od godz. 17.00 ze sceny popłynęły już gorące rytmy muzyki kaszubskiego disco-polo w wykonaniu zespołu Bliza. Muzycy z Chłapowa swoim występem poderwali do tańca pierwszych uczestników zabawy dożynkowej. Muzyczna podróż kontynuował dalej zespół Euphoria, przy występie którego zabawa trwała do północy.

Piękna, słoneczna pogoda, była wspaniałym prezentem dla uczestników i organizatorów tegorocznego święta plonów. Zaangażowanie w organizację i program artystyczny, sprawiły, że Dożynki Gminy Pelplin 2014 były udanym świętem.      

 

Sponsor Dożynek Gminnych  

Relacja filmowa- TV Pelplin


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk