MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2014-09-16 Po raz dziewiąty wręczono stypendia Ornassów

12 września 2014 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyło się wręczenie stypendiów im. Franciszka, Ryszarda i Jana Chryzostoma Ornassów w ramach IX edycji, w którym oprócz fundatorów i kapituły stypendialnej udział wzięli: burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch, zastępca burmistrza Tadeusz Błędzki, przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła, skarbnik Stowarzyszenia Miłośników Pelplina Anna Szczygeł oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzicie oraz stypendyści.

Spotkanie otworzył i przywitał wszystkich Piotr Łaga, prezes Stowarzyszenia Miłośników Pelplina, które zajmuje się sprawami organizacyjnymi dot. stypendiów. Następnie fundatorka pani Teresa Thiel-Ornass w pięknych słowach mówiła o wartościach jakie przyświecają całej idei stypendialnej im. Ornassów. Podkreśliła, że nie chodzi tylko o pomoc materialną, choć ta jest bardzo ważna, ale o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu przywiązania do rodzimej tradycji, poszanowania i rozwijania takich wartości jak dobro, rzetelna praca, solidarność. Pan burmistrz Andrzej Stanuch podziękował fundatorom i kapitule stypendialnej za całe dzieło stypendiów Ornassów i wyraził nadzieję, że uda się kontynuować tę pomoc jeszcze bardzo długo. Z kolei pan Bogdan Wiśniewski, przewodniczący kapituły stypendialnej, podsumował krótko tegoroczne prace stypendialne.

Zebrani wysłuchali też występu utalentowanej Weroniki Huebner ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie i uczestniczki warsztatów wokalnych prowadzonych w Ośrodku Kultury w Pelplinie, która zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty. Natomiast Agata Pruszak, jedna z tegorocznych stypendystek, przeczytała swoją pracę o św. Janie Pawle II.

Ostatnim punktem spotkania było wręczenie dyplomów potwierdzających uzyskane stypendium. Na ogłoszenie o stypendiach w ramach IX edycji napłynęło 30 wniosków. Tematy prac stypendialnych dotyczyły nauki św. Jana Pawła II oraz wspomnień wizyty papieża w Pelplinie w 1999 roku. Po raz pierwszy każdy musiał przygotować po dwie prace. Kapituła Stypendialna, która obradowała w składzie: fundatorka Teresa Thiel-Ornass, przewodniczący Kapituły Bogdan Wiśniewski, Jan Kulas, Elżbieta Prokopska i prezes Stowarzyszenia Miłośników Pelplina Piotr Łaga, przyznała 12 stypendiów na łączną kwotę 11100 zł.

Fundatorami stypendium im. Franciszka, Ryszarda i Jana Chryzostoma Ornassów są potomkowie zasłużonej dla ziemi pelplińskiej rodziny Ornassów: Teresa Thiel–Ornass z synami Marcinem Ornass-Kubackim i Hubertem Ornass-Kubackim oraz inne osoby prywatne.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk