MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2014-09-22 XIV Jarmark Cysterski za nami

W miniony weekend Pelplin żył historią, kulturą, muzyką i obyczajami dawnych wieków, a dobre duchy cystersów czuwały nad wszystkimi, którzy przybyli tu, by bawić się przenosząc w zamierzchłe czasy.  Stało się tak za sprawą Jarmarku Cysterskiego, który po raz czternasty odbywał się w Pelplinie. Na teren dawnego opactwa cysterskiego przybyło kilkanaście tysięcy osób z różnych stron Polski i Europy. Jarmark tradycyjnie wpisał się w Europejskie Dni Dziedzictwa Województwa Pomorskiego, przebiegające w tym roku pod hasłem „Dziedzictwo-źródło tożsamości”.

Już w piątek wieczorem można było w niecodzienny sposób zwiedzić bazylikę katedralną oraz wziąć udział w nocnym koncercie jubileuszowym zespołu muzyki dawnej "Flauto Dolce", który kilkukrotnie brał udział w pelplińskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej organizowanym w ramach Jarmarku od ośmiu lat.

W sobotę 20 września od wczesnych godzin rannych, do Pelplina zjeżdżali rzemieślnicy, kolekcjonerzy oraz przedstawiciele gastronomii, by rozstawić stragany kuszące kolorami i zapachami. Od południa młodzież uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych pod hasłem „Dzień w dawnym opactwie cysterskim”, podczas których poznawała historię piśmiennictwa, dawną  muzykę i taniec, etos rycerski, codzienne życie cystersów  i  architekturę ich klasztorów.

Przez cały weekend po dawnym opactwie i ogrodach biskupich chętnych oprowadzali miejscowi przewodnicy. Do Muzeum Diecezjalnego można było dotrzeć wraz z przewodnikiem ogrodami biskupimi, jak również  dojechać historyczną kolejką.

Tradycyjnie już o godz. 12:30  z placu przed Bazyliką Katedralną wyruszyła pierwsza grupa uczestników XX Biegu Cysterskiego, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznego Jarmarku. Otwarcia dokonali wicestarosta tczewski Mariusz Wiórek, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch oraz przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Jarmarku Cysterskiego Alicja Słyszewska.

Od godz. 15:30 na placu przed Collegium Marianum odbywał się piknik Cysterskie Złoto. Dzieci i młodzież mogli wziąć udział w turnieju rycerskim, spektaklu historycznym, turnieju plebejskim dla publiczności oraz turnieju rycerskim konnym.

W godzinach wieczornych barwny korowód zespołów muzyki dawnej przemaszerował przez miasto do  Bazyliki katedralnej, gdzie odbył się Przegląd  Zespołów Muzyki Dawnej. Do późnego wieczora przy Hotelu Nad Wierzycą trwała biesiada, podczas której zgromadzonych zabawiało rycerstwo pod wodzą Jacentego z Ordowa. Zebrani wzięli udział w inscenizacji napadu zbójcerzy pod wodzą legendarnego Materny rodem z Klonówki. Z nowych akcentów historycznych warto też wspomnieć sobotni przegląd wojsk Króla Jana III Sobieskiego.

Niedzielne uroczystości  rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Wiesław Mazurowski. Kapłan mówił m.in. o znaczeniu i wielkiej wartości dziedzictwa pozostawionego przez Cystersów i wyraził radość z organizacji Jarmarku, który przybliża te idee. Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się "pod kasztanem" i nieopodal pelplińskiego urzędu gminy, gdzie po odegraniu hejnału Pelplina, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch przekazał klucze do miasta księciu Mestwinowi. Odtąd książę wraz ze swoim rycerstwem sprawował rządy w Pelplinie.

Po oficjalnym powitaniu uczestników Jarmarku przez głównych organizatorów na placu przed Collegium Marianum, młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego wykonała spektakl historyczny Jako w niebie tak i…. w reżyserii Jacentego Ordowskiego.

W ogrodach seminaryjnych dzieci poszukiwały zaginionej Księgi Cystersów, a sympatycy petanqe  rywalizowali o tytuł mistrza tej gry. Na terenie całego opactwa królowała muzyka dawna oraz rycerze zmagający się w turnieju pieszym i konnym.  Jak zwykle oblężenie przeżywało pelplińskie skryptorium usytuowane w kapitularzu katedralnym. XIV Jarmark Cysterski zakończył spektakl historyczno- kostiumowy Tajemnica  kutego  krzyża, który odbył się na Przystani Jana III Sobieskiego.

Warto przypomnieć, że Jarmark Cysterski w ubiegłym roku został uznany przez Pomorską Organizację Turystyczną produktem turystycznym roku 2013. Sukcesywny rozwój tego przedsięwzięcia jest owocem zaangażowania i twórczej pracy wielu osób i instytucji, dlatego też organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem.

(za DCIT, RPI)

Relacja TV Pelplin

foto. Seweryn Brzeziński"Informator Pelpliński" (więcej zdjęć na oficjalnej stronie Jarmarku)

Oficjalna strona Jarmarku Cysterskiego

www.jarmarkcysterski.pelplin.pl

 

 

Sponsorzy

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk