MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 12 sierpnia 2020 r.
Aktualności

Powrót

2014-12-22 Jubileusz Piaseckich Kociewiaków

W piątek 19 grudnia 2014 w Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się jubileusz 30.lecia działalności Zespołu Folklorystycznego „Piascekie Kociewiaki”.

Założycielem i liderem zespołu do dzisiaj jest regionalista Jan Ejankowski. Goście, którzy licznie przybyli na uroczystość podziwiali występy, w tym dynamiczne tańce w wykonaniu młodych artystów. Na jubileuszowy występ przybyły delegacje wielu ludowych zespołów z całego Kociewia, m. in. Burczybas, Kapela Kociewska, Rodzina, Modraki oraz włodarze gmin Gniew, Morzeszczyn i Pelplin. Podczas koncertu złożono również podziękowania darczyńcom.

O zespole
Piaseckie Kociewiaki powstały w jesienią 1984 roku z inicjatywy Jana Ejankowskiego. Twórcami zespołu byli także Hidegarda Makowska, Teresa Klimecka i ks. Zdzisław Osiński. Na swoim koncie mają bardzo wiele występów w kraju i zagranicą. Swój premierowy występ mieli 18 maja 1985 roku podczas manifestacji patriotycznej z okazji 40-lecia zakończenia II wojny światowej. Do tych najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć udział w 1987 roku w przeglądzie teatrów, chórów i zespołów pieśni i tańca organizowanego przez Krajowy Związek Kółek Rolniczych i Koła Gospodyń Wiejskich w Kielcach, gdzie zespół zajął pierwsze miejsce. W 1993 zespół pojechał do Weilburga, gdzie niemiecka publiczność entuzjastycznie przyjęła występy Piaseckich Kociewiaków. Zespół zajmował czołowe miejsca w Przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie w kategorii pieśni i tańca.

Zespołowi przygrywała kapela rodzinna Mielke. Choreografem zespołu jest Mirka Móller ze Starogardu Gdańskiego. Zespół w swoim repertuarze ma opanowanych około 25 kociewskich tańców, w tym walczyków, polek, oberka i chodzonego.

Relacja Radia Głos


Archiwum

Polityka prywatności MOK Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
WAKACJE 2020
Sobota - godz. 9.00
Sobota - godz. 15.00
Niedziela - godz. 15.00
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Kalendarz imprez
Newsletter
facebook
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Program
Patriotyzm jutra
Program
Erasmus +
Kociewie
Miejska Biblioteka Publiczna
Eurodesk
BIP