MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 21 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2015-04-13 Obchody 75.lecia Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2015 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie, w ramach obchodów upamiętniających 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, odbyła się prelekcja w wykonaniu Piotra Szubarczyka, historyka i publicysty Instytutu Pamięci Narodowej (Wydział Edukacji Historycznej w Gdańsku). W spotkaniu wzięła udział młodzież gimnazjalna ze wszystkich szkół gminy Pelplin, Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Dariusz Górski oraz nauczyciele.

Na początku spotkania uczestnicy wysłuchali utworu Jacka Kaczmarskiego "Katyń". Prelegent w ciekawy sposób ukazał szeroki kontekst historyczny prowadzący do zbrodni katyńskiej, następnie losy polskich żołnierzy wziętych do niewoli. Mimo trawjącej około 1,5 godziny prelekcji, młodzież słuchała z zainteresowaniem.  Wybrane osoby czytały też poezję oraz fragmenty wspomnień poległych w Katyniu polskich oficerów. Każdy z uczestników spotkania otrzymał specjalnie przygotowaną przez IPN kartkę (pocztówkę) nawiązującą do Katynia.

Jednym z działań upamiętniających ofiary rozstrzelane wiosną 1940 r. jest konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Więcej

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk