MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 25 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2015-09-07 Dożynki w Pelplinie

W niedzielę 6 września w Pelplinie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony, owoc wysiłku i całorocznej pracy na roli, są oddaniem szacunku rolnikom i życzeniem im plonów z nawiązką w następnym roku. Są też okazją do wypoczynku i dobrej zabawy.

Dożynki Powiatowo – Gminne rozpoczęły się Mszą świętą dziękczynną pod przewodnictwem ks. inf. Tadeusza Brzezińskiego, Proboszcza Parafii w Pelplinie. W homilii kapłan przypomniał bogate tradycje dziękczynienia za plony, świętowania dożynek i zaznaczył że to od „… Bożego błogosławieństwa zależą zbiory”. Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Po Mszy św. z Pelplińską Orkiestrą Dętą na czele korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na Targowisko Miejskie, gdzie odbyła się dalsza część Dożynek. Zebranych gości, wśród których byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz przedstawiciele instytucji i organizacji politycznych, przywitał Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski oraz Burmistrz Pelplina Patryk Demski.

Starostami Dożynek byli Państwo Justyna i Jarosław Żuraw, gospodarze z miejscowości Lignowy Szlacheckie. Po przemówieniach włodarze Powiatu i poszczególnych gmin podzielili się z mieszkańcami chlebem. Na dożynkowej scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, „Modraki” ze Szkoły nr 1 w Pelplinie oraz „Janiszewskie szprychy i dwa knapy” działający od niedawna w Janiszewie. Następnie na scenie wystąpili młodzi, utalentowani wokaliści. Z gminy Pelplin Daria Staniszewska, Jakub Rus, Julia Kalkowska, Maja Kuczkowska oraz Adaś Makowski z gminy Subkowy, Klaudia i Karolina Górskie z Morzeszczyna.

W czasie Święta Plonów mogliśmy obejrzeć wystawy rękodzieła ludowego, nabyć przetwory wykonane przez gospodynie. Z myślą o najmłodszych uczestnikach prowadzone były gry i zabawy przez Klauna Tomi. Powiatowe Centrum Sportu przeprowadziło kilka konkurencji sportowych.

Wieczorną część rozpoczął koncert finalisty programu The Voice Of Poland Przemysława Radziszewskiego z zespołem. Cały koncert z pewnością mógł się podobać. Artysta wykonał różnorodny repertuar, w tym arie operowe. Po godz. 20-tej na scenie wystąpił zespół Drossel z Pelplina. Koncert zespołu, mimo chłodnego wieczoru, przyciągnął tłumy mieszkańców i gości. Bracia Drossel z Magdą zaprezentowali przeboje, przy których publiczność doskonale bawiła się. W takich klimacie ostatnim punktem programu była zabawa, do której zagrał zespół Cristo Dance.

Galeria zdjęć Radia Głos

Galeria zdjęć - koncerty wieczorne (Radio Głos)

Relacja - TV Pelplin

Starostowie Dożynek

Państwo Justyna i Jarosław Żuraw prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Lignowy Szlacheckie gmina Pelplin. Mają dwoje dzieci, 14.letnią córkę Agatę i 6.letniego syna Ksawerego.

Pan Jarosław jest magistrem inżynierem zootechniki i wywodzi  się z wielopokoleniowej rodziny rolniczej. Jest laureatem wielu olimpiad rolniczych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Pełni funkcję prezesa Kółka Rolniczego i członka Rady Sołeckiej w Lignowach Szlacheckich oraz członka Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Skórczu. Lubi sport i wędkowanie.

Pani Justyna posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne. Pracuje jako nauczycielka w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kulicach. Jej hobby to wędrówki po górach, fotografia i papierowe fantazje na każdą okazję.

Jarosław Żuraw swoje gospodarstwo prowadzi od 1994 roku, a z żoną od 2000 roku. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 100 ha wszystkich użytków rolnych. Podstawowym kierunkiem działalności jest produkcja roślinna. Gospodarstwo posiada gleby dobrej jakości lecz trudne w uprawie. Struktura zasiewów to pszenica ozima, rzepak ozimy i mieszanka strączkowo– zbożowa. Gospodarstwo współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i korzysta z programu rolnośrodowiskowego. Ze środków Unii Europejskiej Państwo Żuraw zakupili maszyny rolnicze i sprzęt budowlany. Od 2012 roku prowadzą także działalność pozarolniczą związaną z usługami agrotechnicznymi i wynajmem koparko – ładowarki.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk