MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2015-11-03 Podsumowanie projektu "Osobliwości haftu kociewskiego"

"Osobliwości haftu kociewskiego"- tak nazywał się projekt warsztatów haftu, które odbyły się w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015 dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Inicjatywa miała na celu zachowanie tradycyjnego haftu kociewskiego, a także jego popularyzację w Gminie Pelplin podczas różnych imprez. Na Kociewiu tradycja haftu jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jednak zajmuje się tym wąska grupa osób. Inicjatywa miała spopularyzować haft kociewski  i poprzez aktywizację twórczą zachęcić dorosłych mieszkańców oraz młodzież do kreowania rzemiosła regionalnego na bazie haftu kociewskiego wg wzornictwa nieżyjącej mieszkanki Kociewia - Marii Wespowej.

Od sierpnia do końca października 2015 r. pod kierunkiem pani Marii Leszman- twórcy ludowego, odbył się cykl spotkań, na których uczestnicy uczyli się wzornictwa, właściwej kolorystyki  i podstaw haftu kociewskiego, a także tworzyli własne wzory . Zajęcia odbyły się w Lignowach Szlacheckich, Janiszewie i Rudnie. W każdym spotkaniu uczestniczyło ok. 10 osób.

3 listopada 2015 (wtorek) odbyło się oficjalne zakończenie projektu. Z wyhaftowanych przez siebie prac, uczestniczki stworzyły wystawę. Serwety, obrusy, zakładki do książek, igielniki i krawaty - to wszystko powstało podczas trwania projektu. 

 

Foto. Anna Pielecka, Miejski Ośrodek Kultury