MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 28 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-04-23 W Pelplinie zagrał i zaśpiewał Adam Strug z zespołem

22 kwietnia 2016 na terenie byłej Cukrowni Pelplin, obecnie parking przed Polomarketem, odbył się koncert Adama Struga z zespołem. Witając zebranych, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski, wspomniał 137.letnią historię zabytkowego komina po zakładzie Cukrowi. Dzień koncertu był pierwszym dniem częściowych prac rozbiórkowych właśnie tego komina, który przez tyle lat na wpisał się w krajobraz i historię miasta.

Adam Strug wraz z towarzyszącymi muzykami zaprezentował piękny koncert muzyki i śpiewanego słowa. Akordeon, trąbka, gitara, kontrabas i perkusja znakomicie wybrzmiały do charakterystycznego głosu lidera zespołu. 

Mimo chłodnego dnia, w piątkowy wieczór wypogodziło się i ustał wiatr, co ucieszyło organizatorów. W miejscu koncertu przygotowana była ciepła herbata i coś słodkiego. A po zakończonym koncercie nad kominem po byłej Cukrowni rozbłysły fajerwerki.

Adam Strug (ur. 1970) – polski śpiewak i instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog – zbieracz i praktyk, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego "Monodia Polska", praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej. W twórczości autorskiej Struga znajdują się wątki polskie i obce, biorące się z jego bliskowschodnich fascynacji muzycznych. Zajmuje się głównie sztuką wokalną, ale nie stroni też od form wyłącznie instrumentalnych. Jego piosenki wykonują także inni wokaliści: Antonina Krzysztoń, Stanisław Sojka, Mieczysław Szcześniak i zespoły folkowe. Strug jest popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll. Adam Strug występował w wigilijny wieczór 2015 roku z Anną Marią Jopek na koncercie w Bazylice Katedralnej. Po kilku miesiącach powrócił do Pelplina z kompanią muzyków.

Zdjęcia - Radio Głos


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk