MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 28 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-04-22 Uczniowie pelplińskich szkół wzięli udział w warsztatach dawnych rzemiosł klasztornych

W piątek 22 kwietnia 2016 roku w ramach programu Narodowe Centrum Kultury „Chrzest966”, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zorganizował pierwsze warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych w krużgankach pelplińskiej katedry. W ramach projektu "Od Chrztu Polski do dzieła Cystersów", na który pozyskano dofinansowanie w wys. 37 tys. zł, zaplanowano cykl warsztatów dla 1 tys. dzieci i młodzieży szkół z terenu gminy Pelplin.

W pierwszych warsztatach uczestniczyło łącznie 100 dzieci z młodszych klas szkół nr 1 i nr 2 w Pelplinie. Kolejne zajęcia w maju i czerwcu.

Uczestnictwo w klasztornych warsztatach poprzedziło poznanie katedry z przewodnikiem. Następnie dzieci przeszły do krużganków katedry, gdzie w mniejszych grupach poznawały dawne zajęcia szarych mnichów. Była nauka pisania piórem i atramentem w średniowiecznym skryptorium, warsztaty wykonywania świec z wosku pszczelego, zajęcia z iluminatorem, który pokazał tajniki zdobnictwa rękopisów i inkunabułów starych ksiąg, następnie warsztat drukarski, gdzie uczniowie pod okiem Jana Gutenberga składali czcionki w słowa, potem w tekst, aby ostatecznie wydrukować wyrazy na prasie. 

Warsztaty zostały poprowadzone przez przewodników współpracujących z Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie pod kierunkiem Alicji Słyszewskiej. Zajęcia na tyle podobały się młodym uczestnikom, że niektórzy z nich chcieliby pozostać na dłużej.

W ramach projektu „Od Chrztu Polski do dzieła Cystersów” przygotowywany jest także krótki film animowany na podstawie książki  autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel  „W szarym habicie i czarnym kapturze, czyli jak Cystersi Pelplin budowali” wydanej przez Wydawnictwo Bernardinum. Jesienią tego roku w Pelplinie zaprezentowana zostanie inscenizacja plenerowa obejmująca wydarzenia - przyjęcie chrztu przez Mieszka I, misja św. Wojciecha do Prus przez ziemie obecnej diecezji pelplińskiej oraz przybycie do Pelplina zakonu Cystersów.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk