MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-11-11 Obchody 98. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski

W piątek 11 listopada 2016 roku świętowaliśmy 98.rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Obchody w Pelplinie rozpoczęło złożenie kwiatów na pomniku Stefana Łaszewskiego, pierwszego Wojewody Pomorskiego, spoczywającego na pelplińskim cmentarzu. Na ulicach Pelplina można było zobaczyć samochód z Marszałkiem Piłsudskim. Poprzez inscenizację chcieliśmy powrócić pamięcią do niezwykłych i jakże radosnych dni odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku.

Po Mszy św. w intencji Ojczyzny sprawowanej w katedrze, samochód z Marszałkiem Piłsudskim, młodzież z dużą flagą Polski, władze samorządowe, orkiestra dęta oraz wszyscy zebrani, udali się na Plac Wolności przed pomnik poległych w walkach o wolność Polski. Tam poszczególne delegacje złożyły kwiaty, a Burmistrz w swoim wystąpieniu przypomniał trudną drogę naszych poprzedników w walce o wolność Ojczyzny.

Dalsze uroczystości miały miejsce w Ośrodku Kultury. Po przyjściu, na rozgrzanie była gorąca kawa, herbata i „marcinkowe rogale”. Był to czas na obejrzenie prac dzieci i młodzieży przygotowanych na konkurs związany ze Świętem Niepodległości oraz na wystawę prezentującą realizacje projektu „Od Chrztu do dzieła Cystersów”. Dyrektor Ośrodka Kultury przedstawił poszczególne działania tego projektu. Po przerwie wręczono nagrody za najlepsze prace w konkursie plastycznym „Kiedy myślę Polska”, a na scenie zaprezentowano specjalne przedstawienie patriotyczne, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Małych Walichnowach. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami zebrali gromkie brawa za doskonale przygotowany program.

Relacja TV Pelplin

Relacja TVP Gdańsk

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk