MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-11-23 Koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej

23 listopada 2016 w Ośrodku Kultury odbył się jesienny koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego. Oprócz mieszkańców miasta i gminy Pelplin, na koncert przybyli goście z różnych miejscowości regionu. Orkiestra zagrała melodie całego świata, większość z nich w nowych aranżacjach. Koncert tradycyjnie poprowadził sam kapelmistrz, który przekazywał informacje zarówno o wykonywanym utworze, jak i o samej Orkiestrze.

Na zakończenie były gromkie brawa i kilka utworów na "bis". Podziękowania całej Orkiestrze, kapelmistrzowi i dyrektorowi Ośrodka Kultury, złożył Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski razem z zastępcą Dariuszem Górskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Chyłą. Burmistrz zadeklarował zakup nowych strojów dla Orkiestry, które są bardzo potrzebne. 

 

Pelplińska Orkiestra Dęta

Za datę powstania Orkiestry przyjmuje się dzień 5 września 2007 roku, datę pierwszej próby muzyków, po półrocznych staraniach o jej powstanie dyrektora Ośrodka Kultury. Pierwsi muzycy w Orkiestrze grali wyłącznie na własnych i wypożyczonych instrumentach. Kapelmistrzem Orkiestry jest od początku Tadeusz Negowski, muzyk (klarnet) i nauczyciel, dyrektor Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gd. Już po niespełna czterech miesiącach prób, 23 grudnia 2007 roku, Orkiestra zagrała swój pierwszy koncert kolęd w Bazylice Katedralnej, w obecności Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Koncerty Orkiestry organizowane są w Ośrodku Kultury średnio dwa razy w roku. Poza tym Orkiestra gra podczas obchodów świąt lokalnych, państwowych, religijnych oraz na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie, a także w regionie. Próby całej Orkiestry, które prowadzi kapelmistrz, odbywają się w okresie roku szkolnego, niezmiennie w każdą środę. Próby sekcyjne i indywidualne prowadzone są pod kierunkiem Krzysztofa Kotlęgi. Początkowy okres działalności Orkiestry znacznie wsparli lokalni sponsorzy. Pozwoliło to na zakup pierwszych instrumentów i potrzebnych akcesoriów. W latach 2009-2012 liczebność Orkiestry wzrosła z kilkunastu do ponad trzydziestu muzyków, pozyskano środki na wykonanie sali prób i zakupy nowych instrumentów. Członkami Orkiestry są muzycy z gminy Pelplin, z Tczewa oraz innych miejscowości z regionu. W 2016 roku Orkiestra liczy 25 muzyków.

Zobacz całą historię Orkiestry

Orkiestry dęte istniały w Pelplinie już przed II wojną światową. Od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego stulecia działała w mieście orkiestra dęta pod dyrekcją Franciszka  Ratajczaka (przez pewien okres pod auspicjami ZHP). Historia tamtej orkiestry została zapisana w pamięci wielu mieszkańców Pelplina, a zapiski, artykuły prasowe i zdjęcia obrazujące jej działalność znajdują się w kronikach Szkoły Muzycznej w Pelplinie.

Zdjęcia: Izabela Szewda- Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie; Seweryn Brzeziński - Informator Pelpliński; Krzysztof Mania


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk