MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2016-12-17 Podsumowanie projektu "Kalejdoskop - Pamięć i Muzyka"

"Kalejdoskop - Pamięć i Muzyka", pod takim tytułem Stowarzyszenie Trójwiejska zrealizowało projekt, który 16 grudnia 2016 został podsumowany w Ośrodku Kultury. W drugiej części spotkania uczestnicy śpiewali pieśni nabożne, kolędy, a także rózne inne utwory kociewskie i z innych regionów Polski.


.... Po II Wojnie Światowej kultura tego terenu została głęboko „przeorana” w rezultacie przemieszczania się ludności. Obecnie mamy tu do czynienia z prawdziwym kalejdoskopem muzycznych mikroświatów pochodzących z różnych regionów i kompletnie nie powiązanych ze sobą. Projekt nasz stawia sobie za cel pokazanie tej układanki taką jaka jest. Nie chcemy przesiewać muzyki poszukując motywów rdzennie kociewskich. Pragniemy zarejestrować muzykę nie tyle kociewską, co obecnych mieszkańców Kociewia. Jednocześnie chcemy pokazać to, co łączy wszystkie te (pozornie bardzo odległe) style muzyczne. Tym czymś jest pamięć dawnych zgromadzeń wiejskich. Pamięć czasów, gdy muzyka była towarzyszką człowieka od narodzin aż do śmierci i niezbędnym elementem celebracji najważniejszych momentów życia. ....
 

Działania projektu obejmowały:

1. Badania terenowe na terenie Kociewia (przede wszystkim na terenie powiatów starogardzkiego i tczewskiego) skoncentrowane na poszukiwaniu pieśni i muzyki instrumentalnej, ale także wspomnień związanych z miejscem i funkcją muzyki w wiejskiej społeczności.

2.  Popularyzacja wyników badań w postaci wydania płyty cd z muzyką, udostępnienia archiwum na stronie www., zorganizowanie spotkań podsumowujących projekt na Kociewiu i w Trójmieście, kontakty z mediami regionalnymi i ogólnopolskimi.

3.  Znalezienie „punktów zaczepienia” (nosicieli tradycji o których kompetencje można by się oprzeć; ważne momenty obecne w pamięci wiejskich społeczności mogące stanowić punkt wyjścia do wspólnych celebracji z wykorzystaniem muzyki tradycyjnej; lokalnych aktywistów i organizacje- potencjalnych sprzymierzeńców w pracy nad rewitalizacją tradycji w obecnych czasach) dla przyszłych działań na Kociewiu o charakterze animacyjnym.

Stowarzyszenie Trójwiejska posiada bogate doświadczenia w pracy nad przywracaniem kultury tradycyjnej do obiegu w dzisiejszym życiu wsi jak i w wynajdywaniem nowych kontekstów dla jej praktykowania w mieście. Chcemy wykorzystać te doświadczenia i zdobyć nowe, aby jeszcze skuteczniej działać na rzecz małych wiejskich społeczności i popularyzacji ich kultury.

Zdjęcia


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk