MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2007-09-10 Święto plonów w Rajkowach
8 września odbyły się Dożynki w Gminie Pelplin. Tradycyjnie każdego roku obchodzone są one w innej miejscowości. W tym roku gospodarzami Dożynek były Rajkowy.
Gminne Dożynki rozpoczęły się dziękczynną Eucharystią za dar tegorocznych plonów, której przewodniczył proboszcz parafii św. Bartłomieja w Rajkowach - ks. kanonik Jerzy Kryger. Obecny był także dziekan dekanatu pelplińskiego ks. Tadeusz Brzeziński. Eucharystię uświetnił zespół Cor Jesu pod dyrekcją Danieli Ebertowskiej. Chór ten na co dzień działa przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piecach. Ks. Kryger podczas Eucharystii dokonał poświęcenia wszystkich wieńców dożynkowych, które zostały wykonane specjalnie na tę okazję.
Tuż po Mszy Świętej uroczysty korowód, na którego czele szedł zespół Modraki, udał się na plac przy świetlicy i remizie strażackiej w Rajklowach. Tam tegoroczni Starostowie Dożynek - państwo Barbara i Jan Huzior, wręczyli Burmistrzowi Gminy i Miasta Pelplin, symboliczny bochen chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów.
Burmistrz Gminy i Miasta Pelplin pan Andrzej Stanuch podziękował rolnikom za trud pracy na roli. Życzył wszystkim zadowolenia i jeszcze lepszych plonów w przyszłości. Podczas Dożynek władze Gminy Pelplin reprezentowali również: przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie – Adam Kaszowicz, zastępca Burmistrza - Tadeusz Błędzki i sekretarz Gminy - Jolanta Ligmanowska.
Przygotowany przez organizatorów program rozpoczął konkurs wieńców dożynkowych. Do rywalizacji przygotowało się pięć sołectw: Rudno, Rajkowy, Rożental, Gręblin oraz Międzyłeż. W tym roku w jury zasiadły: Daniela Ebertowska, dyrygent zespołu „Cor Jesu”, Krystyna Paszkowska, redaktor Dziennika Bałtyckiego oraz Wioleta Rossek - kierownik kabaretu CIACHO z Ciechocina i jednocześnie osoba od wielu lat zaangażowana w sprawy wsi.  Jak przyznali sami jurorzy, wybór najpiękniejszego wieńca był trudny.  Wszystkie były piękne i każde z sołectw włożyło sporo pracy w jego skomponowanie. Tytuł „Najpiękniejszy wieniec Dożynkowy" przypadł wieńcowi wykonanemu przez sołectwo Rożental. Puchar z rąk Burmistrza Gminy odebrała przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Rożentalu pani Beata Kwiatkowska. Oprócz nagrody w postaci Pucharu, zwycięski wieniec pojechał na Wojewódzko - Diecezjalne Dożynki do Mikołajek Pomorskich, które odbyły się w minioną niedzielę.
W programie sobotniej imprezy, oprócz występu zespołu Modraki, zgromadzoną publiczność bawił także kabaret CIACHO z Ciechocina. Niewątpliwie dużo emocji dostarczył wszystkim Turniej pomiędzy Sołectwem Rajkowy, a Sołectwem Rudno. 24 osoby zmierzyły się między innymi konkurencji „Mocarze”, gdzie uczestnicy turnieju musieli wykazać się szybkością w sztafecie i siłą w przeciąganiu ciągnika samochodowego. Natomiast panie musiały pokonac tor przeszkód z tacą w ręku, na której ustawione były kieliszki.  Walka była zacięta. W rezultacie lepsze okazało się Sołectwo z Rudna, które zwyciężyło zaledwie jednym punktem.
Nie obyło się oczywiście bez darmowej grochówki i tańców przy dźwiękach zespołu muzycznego. Do późnych godzin nocnych muzykę zapewnił zespół Leader z Tczewa.
W przygotowanie i przebieg tegorocznych Dożynek Gminnych zaangażowanych było się wiele osób, organizacji i instytucji. Serdeczne podziękowania kierujemy do ks. proboszcza parafii Rajkowy – ks. Jerzego Kryger, Rady Sołeckiej Wsi Rajkowy pod kierownictwem Sołtysa Jana Krajnika, Koła Gospodyń Wiejskich na czele z przewodniczącą Agnieszką Lamkiewicz, Prezesa Ochotniczej Straży w Rajkowach Jerzego Dobrzyńskiego oraz Stanisława Żuraw, Adama Łeppek, Mariusza Strzeleckiego, Wiesława Świtały i wielu innym, którzy swoją pracą pomogli w organizacji tegorocznych Dożynek Gminnych. 
Dziękujemy.
(gok)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk