MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 28 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2017-09-04 Dożynki Gminne w Janiszewie

Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony, owoc wysiłku i całorocznej pracy na roli, są oddaniem szacunku trudności rolników.

W tym roku Dożynki Gminne odbyły się 2 września 2017 r. w Janiszewie. Rozpoczęła je Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Tadeusza Brzezińskiego. Po Mszy św. kociewski korowód dożynkowy przeszedł na miejsce organizacji Dożynek. Zebranych gości, wśród których byli, przedstawiciele władz szczebla, powiatowego i gminnego oraz przedstawiciele instytucji i organizacji przywitał Burmistrz Pelplina Patryk Demski.

Starostami Dożynek byli Karolina i Paweł Stopa. Po przemówieniach włodarze gmin podzielili się z mieszkańcami chlebem. Na dożynkowej scenie prezentowały się zespoły folklorystyczny „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” oraz „Oj-toto”. Następnie zostały ogłoszone wyniki na najładniejszy wieniec dożynkowy. Po trudnej naradzie, zespół oceniający, postanowił przyznać dwa pierwsze miejsca dla sołectwa Międzyłęż oraz Rożental. Do rywalizacji w Turnieju Sołectw zgłosiło się sześć drużyn: Janiszewo, Międzyłęż, Bielawki, Wielki Garc, Rożental, Kulice. Po regulaminowych pięciu konkurencjach był remis pomiędzy kilkoma drużynami i potrzebna była dograwyka. Turniej Sołectw ostatecznie wygrało sołectwo Wielki Garc. Gratulujemy!
W czasie Święta Plonów mogliśmy obejrzeć wystawy rękodzieła ludowego, nabyć przetwory wykonane przez gospodynie. Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowany został plac zabaw dla dzieci, w tym zamki dmuchane gratis. Wieczorem na Janiszewskiej scenie wystąpił się Zespół LUKA z doskonałym programem biesiadnym. Muzycy wykonali trzy godzinne bloki muzyczne, w których uczestnicy Dożynek usłyszeli zarówno folk, rock, disco-polo i inne gatunki muzyczne. Zespół bardzo podobał się zebranym i szybko przed sceną rozpoczęła się zabawa taneczna. Ostatnie godziny zabawy dożynkowej upłynęły przy muzyce Wiesława Igielskiego.

 

Więcej zdjęć:

Foto. Referat Promocji UMiG

Foto. Miejski Ośrodek Kultury

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk