MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 28 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2017-09-18 Za nami XVII Jarmark Cysterski

W miniony weekend, w dniach 15-17 września 2017 r. w Pelplinie odbył się XVII Jarmark Cysterski, w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Wieść o wyjątkowej atmosferze Jarmarku Cysterskiego, kiedy to Pelplin sięga do dziedzictwa dawnych wieków, obiegła już nie tylko sąsiednie gminy, ale ściąga gości z całej Polski i zza zagranicy.

W piątkowy wieczór w krużgankach pelplińskiej katedry odbyło się otwarcie wystawy prac wykonanych przez artystów z południowej Polski i Czech, którzy przebyli do Pelplina na plener malarski w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Prace artystów wystawione były przez cały Jarmark Cysterski. Podczas otwarcia czytano wiersze czeskich i polskich autorów. Z recitalem znanych piosenek wystąpiła wokalistka z Wałbrzycha Danuta Gołdon-Legler. Następnie w katedrze wystąpił z koncertem chór Canto Choralis z Drezdenka oraz Zespół muzyki dawnej Integri ze Szczecina.

W sobotę, już od wczesnych godzin rannych, do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii, a także Koła Gospodyń Wiejskich i lokalne szkoły, aby ustawić stragany, kuszące kolorami i zapachami. Od godz. 10.00 w krużgankach katedry oraz na placu katedralnym prowadzone były Warsztaty Klasztorne, w których uczestniczyły głównie  dzieci i młodzież. Najmłodsi z pomocą dorosłych budowali z kloców i kartonów sklepienia i obiekty dawnego Opactwa; uczyli się sztuki wyszywania i garncarstwa, a także zapoznać się mogli z zielarstwem. Warsztaty dofinansowane zostały w ramach rozwoju kultury w Gminie Pęplin.  Od godz. 12.00 dzieci, młodzież i dorośli rywalizowali w XXIII Biegu Papieskim. Biegł główny Open miał w tym roku 5 km, a trasę przebiegli m.in. burmistrz i zastępca burmistrza Gminy Pelplin.  

O godz. 14.00 miało miejsce oficjalne powitanie i otwarcie XVII Jarmarku Cysterskiego, którego dokonali przedstawiciele głównych organizatorów, Patryk Demski- burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Mirosław Chyła- Przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Górki- zastępca burmistrza, Ks. infułat Tadeusz Brzeziński- Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie, Alicja Słyszewska- dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz Piotr Łaga- dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

Następnie odbyła się wyjątkowa uroczystość odsłonięcia znaczka pocztowego. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „Zabytkowe organy w Polsce”, ukazujący barokowe organy pocysterskiego kościoła klasztornego w Pelplinie. Na tę uroczystość do Pelplina przybyli m.in. Kazimierz Smoliński- sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Iwona Ziomek - Członek Zarządu poczty Polskiej SA, Ewa Anna Zych - Dyrektor Biura Filatelistyki.

W tym roku w sobotnie popołudnie zaprezentowano pokaz kulinarny  na dwóch dużych patelniach. Drużynami z udziałem publiczności dowodzili znakomici kucharze z telewizyjnego show „Masterchef”, Mariusz Szwed i Diana Volokhova. Drużyny kucharzy przygotowały zupę rybną oraz gulasz staropolski. Przygotowanych około 500 porcji obu potraw zostały z apetytem skonsumowanych przez uczestnków Jarmarku. W sobotę wieczorem, w katedrze wystąpiły zespołu muzyki dawnej: Canto Choralis z Drezdenka, Integri ze Szczecina, Piccolo Arte z Nowego Drezdenka, Incantare z Lęborka i Fistulatores z Woli Raszkowskiej koło Radzymina. Koncert przygotował i poprowadził dyrektor artystyczny XI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie Adam Deneka. Przegląd jak zawsze dofinansowała Gmina Pelplin.

Wieczorem goście Jarmarku biesiadowali u Opata nad Młynówką uczestnicząc w inscenizacji Wizyty Wielkiego Mistrza. Po zmroku młodzież ze Szkoły nr 1 w Pelplinie zaprezentowała pokaz efektowny fire show.

W niedzielę, tradycyjnie o godzinie 10.00 sprawowana była uroczysta Msza Święta w bazylice katedralnej. Bezpośrednio po Mszy odbył się koncert finałowy XI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Od godz. 11.30 młodzież szkół Powiatu Tczewskiego rywalizowała w Turnieju Rycerskim pod kierunkiem Jacentego z Ordowa.

Kulminacyjnym punktem niedzielnego programu Jarmarku był przemarsz przez miasto średniowiecznego korowodu, rycerstwa, dzieci i młodzieży szkolnej, gości i wielu mieszkańców. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na przed dawne opactwo, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Następnie wicestarosta tczewski Zbigniew Zgoda i Małgorzata Flisik naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tczewie dokonali wręczenia nagród w konkursach wiedzy o cystersach, konkursie literackim i plastycznym. Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności, to niektóre z licznych atrakcji zrealizowanych tego dnia. W murach dawnego Opactwa Cysterskiego można było odwiedzić pelplińskie skryptorium, oglądać wystawy. Natomiast na Przystani Sobieskiego zainstalowała się wioska średniowieczna, z dawną kuchnią, ze stolarzem, z garncarzem i kowalem. Na ruszcie przypiekane było prosię, obok gospodyni przygotowywała podpłomyki, a wokoło dzieci  korzystały z przygotowanych zabaw średniowiecznych. Równolegle w ogrodach biskupich rozgrywany był turniej gry w petanque. Odbył się też Turniej Rycerskie o miecz miecz Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, który wygrał Rafał Wiśniewski ze Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego.

Ostatnim punktem programu był widowiskowy Turniej Rycerki Kruszeni Kopii. Pokazy rycerskie na koniach z pewnością podobały się publiczności i były znakomitym zakończeniem Jarmarku.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem. Podziękowania dla strażaków z OSP, Policji, Straży Miejskiej, Spółki PELKOM, pracowników i wolontariuszy Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz przewodników katedralnych; członków Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe oraz Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina;  pracowników i wolontariuszy Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, pracowników Urzędu Gminy w Pelplinie, Starostwa Powiatowego w Tczewie, nauczycieli  oraz uczniów szkół i przedszkoli gminnych, szkół powiatowych, kadry oraz uczniów Collegium Marianum, pań z Kół Gospodyń Wiejskich, lokalnych organizacji, obsługi medycznej, prowadzącego Jarmark brata Romana Talagi i innych osób zaangażowanych w realizację programu i obsługi. Podziękowania dla wykonawców programu, dla Jacentego Ordowskiego, który po raz kolejny przygotował i poprowadził Jarmark Cysterski, dla grup rycerskich, rekonstrukcyjnych, osób z kulinarnego show, uczniów. Podziękowania dla wszystkich wystawców, kupców, którzy tak licznie zawitali na Jarmarku.

Tegoroczny XVII Jarmark Cysterski w Pelplinie został zorganizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury (NCK), państwową instytucją kultury. NCK przystąpiło do współpracy Jarmarku finansując część kosztów całego przedsięwzięcia w wys. 50 tys. zł. Na Jarmarku gościliśmy przedstawiciela NCK panią Weronikę Warzocha z Działu Edukacji Kulturalnej.

Organizację Jarmarku Cysterskiego wsparło Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (GPEC). Maskotki Grupy GPEC – Tygrysy, towarzyszyły gościom Jarmarku, a dzieciom rozdawały baloniki.

Piątek zdjęcia Piotr Łaga MOK Pelplin

Sobota  zdjęcia Piotr Hibner UG Pelplin

Sobota  fire show  zdjęcia Krzysztof Mania

Niedziela  zdjęcia Krzysztof Mania

Niedziela  zdjęcia Piotr Hibner UG Pelplin

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk