MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2019-04-24 Poświąteczny koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej

Marszem „Europa” Pelplińska Orkiestra Dęta przywitała pełną salę widzów zebranych na sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie aby wysłuchać koncertu przygotowanego przez muzyków. Koncert został przygotowany w sposób mogący zaprezentować solistów wraz z towarzyszącą im orkiestrą. Cały koncert był prowadzony przez kapelmistrza orkiestry – Tadeusza Negowskiego w sposób zawodowy. Wprowadzenia do kolejnych utworów były bardzo przemyślane, i zawierały humorystyczne akcenty, które stały się już jego znakiem rozpoznawczym.

Relacja KOCIEWIE.online

https://kociewie.online

 

;

 

Pelplińska Orkiestra Dęta

Za datę powstania Orkiestry przyjmuje się dzień 5 września 2007 roku, datę pierwszej próby muzyków, po półrocznych staraniach o jej powstanie czynionych przez dyrektora Ośrodka Kultury Piotr Łagi. Pierwsi muzycy w Orkiestrze grali wyłącznie na własnych i wypożyczonych instrumentach. Kapelmistrzem Orkiestry jest od początku Tadeusz Negowski, muzyk (klarnet) i nauczyciel, dyrektor Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gd. Już po niespełna czterech miesiącach prób, 23 grudnia 2007 roku, Orkiestra zagrała swój pierwszy koncert kolęd w Bazylice Katedralnej, w obecności Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi.

Koncerty Orkiestry organizowane są w Ośrodku Kultury średnio dwa razy w roku. Poza tym Orkiestra gra podczas obchodów świąt lokalnych, państwowych, religijnych oraz na różnych wydarzeniach kulturalnych w gminie, a także w regionie. Próby całej Orkiestry, które prowadzi kapelmistrz, odbywają się w okresie roku szkolnego, niezmiennie w każdą środę. Próby sekcyjne i indywidualne prowadzone są pod kierunkiem Krzysztofa Kotlęgi. Początkowy okres działalności Orkiestry znacznie wsparli lokalni sponsorzy. Pozwoliło to na zakup pierwszych instrumentów i potrzebnych akcesoriów. Dynamiczny rozwój Orkiestry przypada na lata 2009-2012, kiedy liczebność Orkiestry wzrosła z kilkunastu do ponad trzydziestu muzyków, pozyskano środki na wykonanie sali prób i zakupy nowych instrumentów. Członkami Orkiestry są muzycy z gminy Pelplin, z Tczewa oraz innych miejscowości z regionu. Orkiestra finansowana jest z budżetu Ośrodka Kultury. We wrześniu 2017 roku Orkiestra liczy 35 muzyków.

Orkiestry dęte istniały w Pelplinie już przed II wojną światową. Od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego stulecia działała w mieście orkiestra dęta pod dyrekcją Franciszka  Ratajczaka (przez pewien okres pod auspicjami ZHP). Historia tamtej orkiestry została zapisana w pamięci wielu mieszkańców Pelplina, a zapiski, artykuły prasowe i zdjęcia obrazujące jej działalność znajdują się w kronikach Szkoły Muzycznej w Pelplinie i Szkoły nr 2 w Pelplinie, dostępnych obecnie w Wirtualnym Muzeum Pelplina pod adresem www.historyczny.pelplin.pl

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk