MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2019-07-15 Projekt „Nasz głos w Europie” w Pelplinie

W dniach 16-24 lipca 2019 w Pelplinie będzie realizowany międzynarodowy projekt pod nazwą „Nasz głos w Europie” w ramach programu UE „Europa dla obywateli”.

Po raz pierwszy projekt w ramach tego programu odbył się w naszej gminie 5 lat temu. Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Pelplina we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. W lipcu 2014 roku gościliśmy w naszym mieście 82 mieszkańców z pięciu gmin europejskich: Colletorto (Włochy),  Alsónémedi (Węgry), Soleczniki (Litwa), Xgħajra (Malta) oraz Pelplin (Polska).

Wniosek o dofinansowanie tegorocznego projektu złożyła Gmina Pelplin. W ramach projektu „Nasz głos w Europie” zaplanowano udział 5 partnerów, w tym: gospodarze Gmina Pelplin oraz 57 uczestników zagranicznych z: Alsónémedi (Węgry), Xgħajra  (Malta), Demir Kapija (Macedonia Północna), Colletorto (Włochy).

Projekt realizowany jest w roku wyborów do parlamentu europejskiego oraz 30.rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce w czerwcu 1989 roku. Stąd celem projektu „Nasz głos w Europie” jest włączenie obywateli z kilku małych miast/gmin z różnych części starego kontynentu do dyskusji o polityce europejskiej. Zaplanowane działania umożliwią uczestnikom swobodne wyrażanie swoich opinii dot. życia w lokalnych społecznościach w kontekście integracji europejskiej. 

Zaplanowano spotkania z udziałem lokalnych władz samorządowych, wyjazd do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, debaty, zwiedzanie miejsc historycznych, spotkania integracyjne. Partnerzy przygotują także prezentacje dotyczące ich kultury narodowej i lokalnej.

Po zakończeniu realizacji projektu zaplanowano dalsze działania w ramach współpracy pomiędzy partnerami. Będą to różne inicjatywy dwu i wielostronne.

Rezultatem działań będzie lepsze poznanie historii i dziedzictwa europejskiego, wspólnych wartości łączących narody. Przełoży się to na większe zaangażowanie uczestników projektu i ich lokalnych społeczności w swoich gminach w obszarze integracji europejskiej.

O partnerach

Nawiązanie współpracy z Colletorto miało miejsce w 2011 roku z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Miłośników Pelplina. Po krótkiej korespondencji, odbyła się pierwsza wizyta delegacji z Pelplina we włoskim Colletorto. W 2012 r. w Pelplinie gościła 5.cio osobowa delegacja z Colletorto. W tym samym roku, w sierpniu, grupa 10 osób z Pelplina wyjechała na wymianę międzynarodową do Colletorto. Kolejna wizyta Pelplina w Colletorto miała miejsce jesienią 2013 roku, podczas której podpisane zostało porozumienie o współpracy miedzy Pelplinem, a Colletorto. W 2014 grupa Włochów zawitała w Pelplinie na realizacji projektu „Wiele kultur, jedna Europa”. Od tego czasu mieszkańcy obu gmin spotykali się też przy okazji innych projektów europejskich.

Współpraca Alsónémedi (Węgry) z Pelplinem rozpoczęła się w 2014 roku przy okazji międzynarodowego projektu w Polsce. Potem mieszkańcy obu gmin spotykali się jeszcze kilka razy podczas wizyty grupy wycieczkowej z Pelplina na Węgrzech, na obchodach 950.lecia istnienia gminy Alsónémedi oraz na wspólnych projektach w innych krajach europejskich. 

Z leżącą w południowo-wschodniej części Malty Xgħajrą, Pelplin został połączony w 2012 roku przez wspólną współpracę obu gmin z włoskim Colletorto. W minionych latach mieszkańcy obu gmin spotykali się kilka razy , w tym na projektach na Malcie, w Polsce, na Węgrzech i na spotkaniu w Macedonii.

Poznanie Pelplina z przedstawicielami Demir Kapija z Macedonii Północnej miało miejsce podczas międzynarodowych projektów we Włoszech (2012) i na Malcie (2016). Delegacje z Pelplina już dwukrotnie gościły w Demir Kapija. Teraz czas, aby goście z Macedonii zawitali w Pelplinie. 

 

„Nasz głos w Europie”

Projekt Gminy Pelplin w ramach Programu Komisji Europejskiej
„Europa dla obywateli”
w ramach działania Partnerstwo miast, komponent 2,
Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk