MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2019-08-31 Dożynki Gminne 2019

Tegoroczne Dożynki  Gminie odbyły się w sobotę 31 sierpnia w Kulicach. Gospodarzami było sołectwo Kulice wespół z sołectwem Rożental. Mieszkańcy pięknie przygotowali miejsce organizacji imprezy dożynkowej.

W kościele pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża sprawowana była msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. Infułat Tadeusz Brzeziński, Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie. W koncelebrze był ks. Proboszcz miejsca Stanisław Borzyszkowski z Parafii w Nowej Cerkwi oraz inni kapłani. W homilii Ks. Infułat mówił o szacunku do ziemi, o wdzięczności Bogu za dary ziemi. Na zakończenie modlitwy w kościele miało miejsce poświęcenie wieńców dożynkowych.

Po mszy św. uczestnicy Dożynek udali się w przemarszu na plac przy świetlicy wiejskiej. Barwny korowód poprowadził ze śpiewem zespół folklorystyczny Oj-toto.  

Wśród gości Dożynek Gminy Pelplin obecni byli: wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, Starosta Tczewski Mirosław Augustyn, radni Gminy Pelplin i Powiatu Tczewskiego, sołtysi, przedstawiciele organizacji społecznych i liczni mieszkańcy i inni goście. Posła Kazimierza Smolińskiego oraz ARiMR reprezentował Łukasz Kowalski. Oprócz gospodarza Dożynek Burmistrza Gminy Mirosławy Chyły, obecna była pani Ewa Nowogrodzka zastępca Burmistrza.

Wręczenia chleba Burmistrzowi Gminy Pelplin dokonali Starostowie Dożynek Państwo Rafał i Małgorzata Nawroccy.  Pan Rafał jest właścicielem Restal-Agri Sp. z o.o., która powstała na bazie dawnej  Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kulicach.  Obecnie Restal-Agri ma 18 członków i gospodaruje na 600 hektarach ziemi. Jest to produkcja roślinna, rzepak i pszenica oraz uprawy podporządkowane hodowli zwierzęcej, czyli lucerna, mieszanki traw, kukurydza. Restal-Agri to największy producent mleka w Malucie. W ubiegłym roku Spółka dostarczyła ponad 3 mln litrów mleka. W gospodarstwie jest około 1 tys. sztuk bydła, w tym 330 krów mlecznych.

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich pracę i podkreślił znaczenie solidarności w życiu każdej społeczności oraz odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw wolności i suwerenności.

Podczas uroczystości dożynkowych Burmistrz Gminy Pelplin wręczył list gratulacyjny dla Pana Henryka Mokwy, dyrektora gospodarstwa w Kulicach. Pan Henryk swoją pracę w Kulicach rozpoczął w 1976 roku w ówczesnej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Przez ponad 40 lat przeszedł przez okresy rozkwitu oraz trudniejsze czasy. Jak sam mówił, zarządzanie tak dużym gospodarstwem nie jest dzisiaj łatwe, ale wciąż daje radę.

Sołectwom, które wykonały wieńce dożynkowe (Kulice, Rożental, Janiszewo, Bielawki, Lignowy Szlacheckie) Burmistrz Mirosław Chyła wręczył pamiątkowe puchary oraz czeki pieniężne.

Pomiędzy występami artystycznymi miało miejsce jeszcze jedna ważne wydarzenie, na które specjalnie do Kulic przybyła Pani Monika Hausman-Pniewska, animator Narodowego Centrum Kultury. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga razem z Panią animator, Burmistrzem Gminy i wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej w Pelplinie, wręczyli certyfikaty potwierdzające przyznanie dofinansowania na lokalne inicjatywy kulturalne. Inicjatywy obejmują działania w ramach programu Dom Kultury+ i realizowanego obecnie projektu przez MOK. Spośród siedmiu lokalnych działań, pięć z nich odbędzie się na terenach wiejskich Gminy Pelplin.

Część artystyczną otworzył występ zespołu folklorystycznego Kulickie Sztafsiranty z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kulicach, pod kierunkiem Beaty Górskiej. Następnie zaśpiewał zespół Oj-toto. W części wieczornej na scenie wystąpił zespół Szepty i Szmery, mający w składzie rodzimych muzyków i wokalistów. Gwiazdą wieczoru był Mirek Deredas – Elvis na bis, który znakomicie wykonał znane przeboje wielkiego artysty. Następnie była zabawa taneczna, do której zagrał zespół Atest. Mieszkańcy i goście bawili się do północy.

Dożynki Gminne to czas podziękowań, integracji i zabawy. Częścią Dożynek Gminnych w Kulicach był Turniej Sołecki, który po zaciętej rywalizacji wygrała zjednoczona drużyna gospodarzy Kulice-Rożental, pod kierunkiem swoich sołtysów. Oprócz zwycięskiej drużyny w Turnieju udział wzięły sołectwa Bielawki, Wielki Garc i Janiszewo. Turniej przygotował i poprowadził Wiesław Świtała z MOK Pelplin. Turniej dostarczył wiele zabawy i pozytywnych emocji.

Sołectwa Kulice i Rożental, gospodarze tegorocznych Dożynek, zadbali też o smaczny poczęstunek. Mieszkańcy obu sołectw pod kierunkiem pani sołtys Sylwii Marks oraz pani sołtys Joanny Reszke-Sakowskiej przygotowali zupę, bigos, ciasta. Inne dania i napoje można było zakupić na stoisku Ani Sobieralskiej.

Natomiast najmłodsi uczestnicy zabawy mogli korzystać z darmowych dmuchańców, a wolontariusze z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie malowali buźki dzieciom.

Znakomita pogoda sprzyjała spotkaniom na Dożynkach. Dziękujemy wszystkim za udział, za wspólną zabawę. Wszystkim zaangażowanym w przygotowania, organizację, sprzątanie, jeszcze raz Wielkie Dziękuję.

Foto Turniej Sołectw

Foto występy wokalistów

Foto Radio Głos

Foto. KOCIEWIE.online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk