MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2020-09-17 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Dziś mija 81 lat od sowieckiej agresji na Polskę. W tym szczególnym dniu składamy hołd i wspominamy wszystkich bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny, którzy 17 września 1939 roku stanęli do nierównej walki na dwóch frontach.

Pelplińskie uroczystości odbyły się 17 września 2020 o godz. 12:00 na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie przy pomniku poświęconym pamięci zamordowanych nauczycieli z Pelplina w czasie II wojny światowej oraz poległego w Katyniu ppor. Ludwika Redzimskiego pochodzącego z Pelplina.

 

Dzisiejsze uroczystości są równocześnie oficjalnym podsumowaniem projektu "W naszym mieście, w naszej pamięci" realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie i Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie w ramach programu "Czuwamy! Pamiętamy!" sfinansowanego ze środków Fundacji ORLEN.

 

 

;

 

     Relacja FOTO UMiG Pelplin

 

 

 

 

 

 

 

Z kart historii…

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. (PAP)

 

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk