MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2021-08-27 Zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie

W środę 25 sierpnia 2021 roku w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbył się ostatni w tym roku koncert w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Koncert rozpoczął się od wykonania hejnału Pelplina z zabytkowej ambony przedstawiającej Samsona rozdzierającego paszczę lwa. Hejnał na cztery strony świata zagrał na trąbce Paweł Gruba. Następnie zebrani w katedrze usłyszeli utwór zagrany przez Gedymina Grubbę na organach głównych.

Po muzycznym wstępnie dyrektor Festiwalu Gedymin Grubba podsumował tegoroczną edycję i przeczytał list gratulacyjny od Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Podziękowania dla dyrektora Festiwalu, wykonawców, publiczności, w imieniu samorządu Pelplina złożył dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga.

Wykonawcą ostatniego koncertu była Kapela Polonica, zespół absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Genewie. Zespół specjalizuje się w muzyce dawnej. Sopran, flet podłużny, viola da gamba i klawesyn, współtworzą brzmienie dające duże możliwości wyrazowe. Zespół wystąpił między innymi na takich festiwalach, jak: Łódź – Muzyka i Słowo, Żnin – Musica Antiqua Zneynae, Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – Zelów, Międzynarodowy Festiwal im. J.I.Schnabla w Nowogrodźcu. Zespół wykonuje kantaty J. Ch. Pepuscha, A. Vivaldiego, J.F. Haendla, dzieła J.S. Bacha, F. Couperina, arie z oper barokowych, transkrypcje renesansowych psalmów M. Gomółki oraz muzykę instrumentalną epoki baroku.

Licznie zgromadzona publiczność w katedrze nagrodziła występ zespołu gorącymi oklaskami.

 

Pelpliński Festiwal trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. Tylko w ramach Festiwalu, w ciągu ostatnich 21 lat zorganizowano przeszło 600 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré działająca od 2003 roku, a jego dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba. Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 700 koncertów, a Dyrektor Festiwalu w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2019 roku uhonorowany Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski, a w 2020 roku odznaczeniem kościelnym Pro Ecclesia et Populo.

W ramach XXIII edycji Festiwalu odbyło się 30 koncertów w 20 miejscach na terenie 4 diecezji w 2 województwach (Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie) z udziałem ponad 40 wykonawców z 11 polskich miast oraz 7 krajów Europy i świata.

zdjęcia


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk