MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 21 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2021-09-19 Za nami XX Jarmark Cysterski

Za nami weekend pełen wrażeń, które dostarczył nam XX Jarmark Cysterski w Pelplinie. W ciągu trzech dni trwania Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, wpisanego już tradycyjnie w Europejskie Dni Dziedzictwa, wzięło udział kilka tysięcy gości,  przybyłych z różnych stron Polski i Europy. W dniach 17-19 września 2021 na terenie dawnego opactwa cysterskiego po raz kolejny było historycznie, regionalnie, radośnie i wystrzałowo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jego Ekscelencja Biskup Pelpliński ks. Ryszard Kasyna, Minister Dziedzictwa Narodowego i Kultury Jarosław Sellin, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Starosta Tczewski Mirosław Augustyn oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła.

W ramach imprezy towarzyszącej w sobotę o godzinie 09:00 wystartował Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży, a od godz. 10:00 główny Bieg Cysterski na dystansie 5 km. O godz. 13:00 odbyło się oficjalne otwarcie Jarmarku Cysterskiego. Po hucznym otwarciu odbyło się wręczenie medali i nagród najlepszym zawodnikom Biegu Cysterskiego. W tym samym czasie w krużgankach Katedry można było obejrzeć wystawy: „XX lat Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie”, „Droga do św. Jakuba”, „Pomorski Szlak Cysterski”. W programie znalazły się również warsztaty klasztorne, które prezentowały rozwój piśmiennictwa, od pisma ręcznego (skryptorium), iluminacji (zdobnictwo liter) i czerpania papieru, poprzez druk metodą czcionki ruchomej Gutenberga (przykład Biblii) oraz turnieje rycerskie.

Niezwykle ważnym punktem sobotniego programu był koncert Zespołów Muzyki Dawnej z okazji XX-lecia Jarmarku Cysterskiego, który odbył się w Bazylice Katedralnej. Tradycyjnie zwieńczeniem pierwszego dnia Jarmarku była „Biesiada u Opata nad Młynówką”, podczas której grupa rekonstrukcyjna prowadziła zabawy ku uciesze zgromadzonej publiczności.

Wszyscy odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą wystawców, którzy prezentowali swój asortyment na terenach wokół opactwa pocysterskiego i spróbować kuchni cysterskiej na talerzu w kompleksie „Jadło i Napitek”.

Drugi dzień Jarmarku, w niedzielę 19 września, rozpoczęła Msza św. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Kulminacyjnym punktem niedzielnego programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin przekazał klucze miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych. Na Jarmarku gościliśmy m.in. wicemarszałka Województwa Pomorskiego Józefa Sarnowskiego, pomorskich parlamentarzystów, samorządowców z ościennych powiatów, gmin i miast. Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej, czy turniej plebejski dla publiczności, takie atrakcje czekały na uczestników Jarmarku. Ostatnim punktem programu był spektakl historyczno-batalistyczny „Roczniki Pelplińskie” zaprezentowany na Przystani Jana III Sobieskiego.

Tegorocznemu Jarmarkowi towarzyszyło ponad 220 stoisk kupieckich, wystawienniczych oraz z jadłem i napitkiem. Tysiące osób odwiedzało stoiska przez dwa dni Jarmarku. Przewodnicy katedralni oprowadzali gości po dawnym opactwie i ogrodach. W ogrodach biskupich tradycyjnie rozegrana została gra cysterska Petanque. 

 

Fot. Miasto i Gmina Pelplin

Fot. Radio Głos – Jarmark Cysterski / dzień 1

Fot. Radio Głos- Jarmark Cysterski / dzień 2

Fot. Roman Hudzik Fotografia

 

 

 

 

Sponsor wydarzenia

Sponsor wydarzenia GAZ-SYSTEM S.A.

 

;

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk