MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2008-09-08 Relacja z Dożynek Gminnych w Międzyłężu
Święto plonów w Międzyłężu
Tegoroczne Dożynki Gminne przeszły już do historii. Tradycyjnie, każdego roku odbywają się one w innej miejscowości. W tym roku gospodarzem było Sołectwo Międzyłęż.
Dożynki Gminne rozpoczęły się dziękczynną Mszą świętą za dar plonów, jakie w tym roku zrodziła ziemia. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii w Wielkim Garcu - ks. dr  Wojciech Gruba. Eucharystię uświetnił śpiew chóru parafii NMP Królowej Polski z Gdańska Oliwy. Po zakończeniu Mszy św. przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich z Międzyłęża zaśpiewała przepiękną pieśń.
Następnie odbyło się oficjalne otwarcie Dożynek Gminnych. Starostowie dożynek - państwo Jadwiga i Andrzej Wysoccy wręczyli Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin, panu Andrzejowi Stanuchowi, poświęcony bochen chleba. Pan burmistrz Andrzej Stanuch podziękował rolnikom za trud pracy na roli. Życzył wszystkim zadowolenia i jeszcze lepszych plonów w przyszłości. Podczas Dożynek władze Gminy Pelplin reprezentowali również: wiceburmistrz Tadeusz Błędzki, przewodniczący Rady Miasta Adam Kaszowicz oraz sekretarz Miasta i Gminy Pelplin - Jolanta Ligmanowska. Na dożynkach obecni byli poseł RP Jan Kuras, senator Andrzej Grzyb, wicestarosta powiatu tczewskiego Adam Kucharek.
Podczas sobotniej uroczystości odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Rywalizowało ze sobą 7 sołectw: Międzyłęż, Rajkowy, Małe Walichnowy, Rudno, Lignowy Szlacheckie, Rożental oraz Wielki Garc. Wszystkie wieńce były piękne i zachwycały swoją oryginalnością. Po naradach, jury zdecydowało, że wieniec sołectwa Rożental podoba się najbardziej i spełnia wymogi zawarte w regulaminie konkursu. Jury oceniło przygotowany wieniec jako „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Puchar z rąk Burmistrza odebrała sołtys i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejkich w Rożentalu - Beata Kwiatkowska. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Organizatorzy dożynek przygotowali dla gości mnóstwo atrakcji, między innymi występ Joanny Lewandowskiej - laureatki programu telewizyjnego „Szansa na sukces” oraz występ kabaretu DKD. Niewątpliwie wiele emocji przyniósł zgromadzonym w Międzyłężu Turniej Sołectw. W tym roku walczyły ze sobą Sołectwa z Wielkiego Garca oraz z Międzyłęża. Drużyny rywalizowały ze sobą między innymi w takich konkurencjach jak: rzut do bani, czy oko sołtysa. Śmiechu było co nie miara, a rywalizacja była bardzo zacięta. W końcu Sołectwa walczyły nie tylko o honorowe zwycięstwo, ale także o beczkę piwa, którą ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.
Po trudach i zmaganiach lepsze okazało się Sołectwo z Wielkiego Garca. Gratulujemy!
Na zakończenie Dożynek Gminnych odbyła się potańcówka przy muzyce zespołu "Weekend" z Jaźwisk. W ten wyjątkowy wieczór dopisała nie tylko pogoda, ale i atmosfera, jaką wnieśli swoim uczestnictwem mieszkańcy Międzyłęża oraz przyjezdni goście. Zabawa była znakomita.
Dożynki Gminne w Międzyłężu odbyły się, dzięki zaangażowaniu wielu osób, organizacji i instytucji. Dziękujemy proboszczowi parafii w Wielkim Garcu ks. Wojciechowi Grubie, Radzie Sołeckiej pod przewodnictwem pani Sołtys Mirosławy Wolfahrt, Kołu Gospodyń Wiejskich z Międzyłęża z przewodniczącą Grażyną Janaszek na czele. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby uświetnić tegoroczne Dożynki Gminne. Dziękujemy!
Oficjalnym sponsorem Dożynek Gminnych w Międzyłężu była firma Gamesa Energia Polska.
Poniżej fotoreportaż z Dożynek Gminnych w Międzyłężu.
Zdjęcia: Seweryn Brzeziński
 

Starostwie Dożynek- Jadwiga i Andrzej Wysoccy
 

Przedstawiciele władz gminnych
 

Mieszkańcy Międzyłęża podczas dożynek
 

Ofiarowanie darów podczas Eucharystii
 

Eucharystię sprawował ks. Wojciech Gruba
 

Poświęcenie tegorocznych plonów
 

Przekazanie Burmistrzowi symbolicznego bochnu chleba
 

Poświęcony chleb został rozdzielony pomiędzy wszystkich gości
 

Występ Joanny Lewandowskiej- laureatki "Szansy na sukces"
 

Występ kabaretu DKD
 

Skecz w wykonaniu DKD
 

Podczas konsumpcji
 

Puchar za "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" odebrały panie z KGW w Rożentalu
 

W Turnieju Sołectw rywalizowały ze sobą Sołectwa z Międzyłęża i Wielkiego Garca
 

Oficjalne ogłoszenie wyników parafialnego Turnieju Piłkarskiego w Wielkim Garcu

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk