MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2008-09-22 VIII Jarmark Cysterski zakończony.
VIII Jarmark Cysterski przeszedł do historii. Tegoroczny Jarmark rozpoczął się w sobotę 20 września. Tego dnia o godz. 12.00 rozpoczął się Bieg Cystersów. Głównym organizatorem biegu był Klub Sportowy „Wierzyca”. Zawodnicy biegli w pięciu kategoriach wiekowych. W sumie w biegach udział wzięło ok. 130 uczniów szkół gminnych i z najbliższego regionu . Zwycięzcom gratulujemy.
W sobotę od godz. 14.00 na placu przed Collegium Marianum odbyło się „Cysterskie złoto”, czyli piknik z zabawami. Całość została przygotowana przez Gminne Centrum Informacji i Koło Gospodyń Wiejskich z Rożentala. Uczestnicy „Cysterskiego złota” mogli skosztować pysznej szarlotki, jabłecznika oraz powideł jabłkowych. W tym samym czasie młodzież szkół z powiatu tczewskiego rywalizowała w turnieju rycerskim. O godz. 18.00 w pelplińskiej katedrze odbył się przegląd zespołów muzyki dawnej. Wystąpiły trzy zespoły: z Tucholi, z Białegostoku i ze Świeradowa.
Organizatorzy najwięcej atrakcji przygotowali na główną część Jarmarku, czyli na niedzielę 21 września. Tego dnia już od wczesnych godzin rannych można było poczuć cysterską atmosferę panującą w Pelplinie. Bogatą historię i dziedzictwo Cystersów przypomniał ks. infułat Jerzy Buxakowski podczas homilii Mszy św. inaugurującej tegoroczny VIII Jarmark Cysterski. O 13.30 rozpoczął się przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Na małym rondzie nastąpiło odegranie hejnału Pelplina i przekazanie kluczy do Miasta - Księciu Mestwinowi przez Burmistrza Gminy i Miasta Pelplin.
Goście Jarmarku zobaczyli widowiska, dramy historyczne w wykonaniu młodzieży oraz zabawy plebejskie i turnieje rycerskie.
W ogrodach seminaryjnych odbył się Turniej gry cysterskiej – Petanque. Dzieci uczestniczyły w „poszukiwaniu Złotej Księgi” szarych mnichów. Ponadto można było skorzystać z oferty rzemieślników, którzy podczas Jarmarku prezentowali swoje wyroby. Na około 80 straganach można było zakupić miód, wiklinę, korale, książki, starocie, wyroby rękodzielnicze, odzież. Obok hotelu natomiast można było dobrze zjeść i napić się. Swojskie jadło i napitki oferowali tam wystawcy z gminy Pelplin i Pomorza. Wszystkie te wydarzenia przeplatane były muzyką oraz występami, oczywiście w klimacie cysterskim!
Na trawiastym terenie za sceną był prawdziwy raj dla dzieci. Duża zjeżdżalnia, trampolina do skakania i dmuchana ścianka wspinaczkowa oraz quady. Plac zabaw dla dzieci przygotowany został przez Stowarzyszenie Miłośników Pelplina ze środków dotacji Gminy Pelplin.
Mimo chłodu i z początku deszczowej pogody, Pelplin odwiedziło bardzo wielu gości.
Oficjalnymi organizatorami Jarmarku byli Gmina Pelplin, Starostwo Powiatowe w Tczewie i Kuria Diecezjalna Pelplińska. W organizację Jarmarku włączyło się wiele instytucji i organizacji poprzez wkład finansowy i pracę, w tym Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Miłośników Pelplina.
 
Oficjalnym sponsorem VIII Jarmarku Cysterskiego była firma
Gamesa Energia Polska.
 
Jarmark został dofinansowany przez
Samorząd Województwa Pomorskiego
(dotacja dla Stowarzyszenia Miłośników Pelplina 5 tys. zł).
 
Wszystkim sponsorom i współorganizatorom dziękujemy za zaangażowanie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk