MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2008-11-11 Obchody 90. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.

Tegoroczne, gminne obchody Święta Niepodległości Polski były bardzo bogate  w wydarzenia. 7 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie, odbyła się uroczysta akademia. W nowej sali gimnastycznej zaprezentowany został program historyczno-patriotyczny. Występ młodzieży poprzedzony był wystąpieniem burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Andrzeja Stanucha oraz dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie Zbigniewa Zgody. Uczniowie Liceum recytowali wiersze polskich poetów, opowiadali o długoletnich walkach o wolną Polskę. Program ilustrowany był zdjęciami, obrazami pokazanymi w prezentacji multimedialnej, muzyką i występem międzyszkolnego chóru młodzieżowego (uczniowie z Liceum i Collegium Marianum w Pelplinie) prowadzonego przez ks. Tomasza Rakowskiego. Bogaty w treści i przesłanie program, wykonany został na wysokim poziomie artystycznym. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami zebranych na sali uczniów i nauczycieli ze wszystkich szkół gminnych, przedstawicieli instytucji, organizacji i zakładów pracy i pozostałych mieszkańców gminy.

 

Natomiast 11 listopada, uroczystości rozpoczęły się o 9.30 na cmentarzu parafialnym. Tam miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem pierwszego wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego przez oficjalne delegacje miast Chełmży i Pelplina. Delegacji z gminy Chełmża przewodniczył wójt Jacek Czarnecki. Dlelegacji Pelplina przewodniczył burmistrz Andrzej Stanuch.

O 10.00 w Bazylice Katedralnej odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kanonik Tomasz Patoka. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik na Placu Wolności. Cały orszak prowadziła pelplińska orkiestra dęta. Przy pomniku przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Adam Kaszowicz przedstawił kontekst historyczny Święta Niepodległości Polski oraz podziękował za liczny udział pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców gminy Pelplin. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w sali kominkowej przy Kościele Bożego Ciała. Po poczęstunku nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego Kiedy myślę Polska, ogłoszonego przez Miejski Ośrodek Kultury z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Głównym punktem programu w sali kominkowej było przedstawienie zatytułowane Do Niepodległej zaprezentowane przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Sakowskiej, Anny Szczygeł i Izabeli Janeczek.

 

Do Święta Niepodległości Polski nawiązano także podczas corocznych Marcinkowych obyczajów zorganizowanych w Lignowach Szlacheckich. Przy wypełnionej po brzegi świetlicy wiejskiej, zebrani wspólnie z przedszkolakami odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz wysłuchali innych patriotycznych pieśni w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Składamy serdeczne podziękowania za liczny udział w uroczystościach. Dziękujemy orkiestrze dętej prowadzonej przez Tadeusza Negowskiego, wszystkim pocztom sztandarowym, strażakom za wartę, dyrektorom i nauczycielom szkół oraz Policji za zapewnienie bezpieczeństwa.

 

Zdjęcia Miriam Łaga

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk