MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-01-24 XI Charytatywny Bal Mestwina już za nami. "Mestwiny" rozdane!

XI Charytatywny Bal Mestina odbył się w minioną sobotę 24 stycznia 2009 roku, w sali Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie. Wszystkich gości przywitał gospodarz - burmistrz Miasta i Gminy Pelplin pan Andrzej Stanuch. Zaraz po przywitaniu nastąpiła uroczystość wręczenia nagród Mestwina, którą poprowadził zastępca burmistrza pan Tadeusz Błędzki. Spośród nominowanych, kapituła postanowiła przyznać nagrody:

Działalność gospodarcza - Zakład Handlowo-Usługowy Leszek Jachlewski.

Działalność społeczna - Ks. kanonik Gerard Jakubiak, dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej.

Działalność sportowa - Szkółka Bokserska w Pelplinie (nagrodę odebrał prezes honorowy Klubu Sportowego „Wisła” Tczew, pan Bronisław Drewa).

Działalność kulturalna - Gedymin Grubba, kompozytor, dyrygent, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

 

Sylwetki i dokonania nagrodzonych zostały zaprezentowane w krótkim filmie. Nagrody Mestwina wręczył burmistrz Andrzej Stanuch. Każdy z nagrodzonych podziękował za wyróżnienie.

Bal rozpoczął się polonezem. Po nim uczestnicy skosztowali pierwszy posiłek, przygotowany przez restaurację Mocca z Tczewa. Do obiadu przygrywał młodzieżowy zespół Primavera prowadzony przez panią Krystynę Czocher, kierownika Szkoły Muzycznej w Pelplinie. Młodzież z zespołu zaprezentowała także kilka układów tanecznych. Natomiast wszystkich gości znakomicie bawił zespół Romans. Około 22.30 odbyła się licytacja torta ufundowanego przez Cukiernię Edyta pana Eugeniusza Badziąga. Piękny i duży, ale też przede wszystkim bardzo smaczny tort, wylicytował za 3100 zł pan Leszek Jachlewski, laureat nagrody Mestina. Trzy osoby cieszyły się z wygranych kolczyków, które ukryte zostały w przygotowanych na Bal pączkach. O północy podano pieczonego prosiaka, który został ufundowany przez właścicieli masarni w gminie Pelplin, panów Stanisława Rąbałę i Janusza Michnę, a przygotowany do przez pana Leszka Mellera. Podaniu tej potrawy towarzyszył wyjątkowy koncert hejnalistów pod kierunkiem pani Jadwigi Mielke z Gniewu. Hejnaliści wykonali na trąbkach różne sygnały, jakich używa się podczas polowań.

Przy bardzo dobrej muzyce w wykonaniu zespołu Romas, goście świetnie bawili się do samego końca, prawie do 4.30.

 

Sylwetki nagrodzonych:

 

Kategoria - działalność gospodarcza

 

Zakład Handlowo-Usługowy Leszek Jachlewski

Pan Leszek Jachlewski rozpoczął od samodzielnej pracy jako kierowca samochodu ciężarowego. Zakład powstał w maju 2001 roku i stopniowo powiększał działalność w zakresie usług transportowych. W 2004 roku pan Leszek kupił nieruchomość po byłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Pelplinie. Po uporządkowaniu terenu, obiekty zostały zagospodarowane na warsztaty, garaże, magazyny i inne pomieszczenia techniczne.

Firma zajmuje się skupem buraków cukrowych na całym terenie byłej Cukrowni Pelplin. W roku ubiegłym pan Leszek Jachlewski zakupił nowoczesny kombajn, zwiększając swoją ofertę o kopanie buraków cukrowych. Ponadto Firma prowadzi działalność w zakresie transportu towarowego w kraju i Europie, przeładunku towarów, naprawy i konserwacji maszyn budowlanych, a od 2007 roku działa też nowoczesna myjnia samochodowa.

Właściciel, pan Leszek Jachlewski wciąż ma nowe pomysły na rozwój firmy, które skutecznie realizuje.

 

 

Kategoria - działalność sportowa

 

Szkółka Bokserska w Pelplinie

Sekcja bokserska w Pelplinie rozpoczęła działalność w 1945 r. przy LZS „Wierzy” Pelplin. Jej długoletnim prezesem był Augustyn Zander, a kierownikiem sekcji pan Szoła. Z sekcji tej w latach 1948-1968 wyszło wielu utalentowanych zawodników: Andrzej Sakowski, Zbigniew Dobrzyński, Ryszard Puzdrowski. W wyniku porozumienia między klubami sekcja bokserska LZS „Wierzyca” w 1970 r przekazana została jako filia do MKS „Wisła” Tczew i jako szkółka bokserska działa do obecnej chwili. W szkółce tej wychowali się tacy zawodnicy jak bracia Leszek i Krzysztof Kosedowscy, medaliści olimpijscy, bracia Rychłowscy, Sakowscy i inni.

W ostatnich latach na mistrzostwach Polski kadetów i juniorów medale zdobyli Krzysztof Reszka i Tomasz Kukafka.

Do wymienionych sukcesów przyczynił się długoletni zasłużony działacz Mieczysław Noch oraz  trenerzy: Leon Kamiński, Ryszard Kruża, Zygmunt Wrzesiński.

Obecnie trenerem w sekcji bokserskiej Pelplin jest zasłużony zawodnik „Wisły” Tczew - Sławomir Malinowski.

 

 

Kategoria - działalność społeczna

 

Ks. kanonik Gerard Jakubiak, dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej

Caritas Diecezji Pelplińskiej jest kościelną organizacją charytatywną diecezji pelplińskiej powołaną przez Biskupa Chełmińskiego 15 lipca 1991 roku. Jest kontynuacją prężnie działającej Caritas z lat trzydziestych XX wieku.

Celem Caritas jest działalność charytatywna, humanitarna i wychowawcza. Do największych przedsięwzięć Caritas Pelplińskiej należą: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz pomoc ubogim rodzinom i osobom niepełnosprawnym.

W gminie Pelplin, Caritas prowadzi placówki dla osób niepełnosprawnych w Pelplinie i Rajkowach oraz stołówkę.

Ks. kanonik Gerard Jakubiak jest dyrektorem Caritas Diecezji Pelplińskiej od jesieni 1994 roku. Jednocześnie jest proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Jabłowie, gdzie prowadzi chór dziecięco-młodzieżowy pod nazwą Caritas. Chór osiągnął wiele sukcesów występując wielokrotnie na przeglądach i festiwalach w kraju i Europie. Poza obowiązkami ks. Gerard lubi pływać, jest ratownikiem wodnym, jeździ na nartach, świetnie gra na gitarze i akordeonie.

 

 

Kategoria - działalność kulturalna

 

Gedymin Grubba

ur. w 1981 roku w Gdańsku, organista, kompozytor, dyrygent, organizator życia kulturalnego. Jest laureatem wielu konkursów organowych i kompozytorskich. Od czasu aktywnej działalności, tj. od 1996 roku, jako artysta wykonał przeszło 350 koncertów w kraju i zagranicą.

W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest dyrektorem. Festiwal w 2008 roku świętował jubileusz X-lecia działalności. Od 2003 roku piastuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą rocznie organizuje ponad 50 różnorodnych koncertów w całej Polsce, przede wszystkim w formie zamkniętych cykli, wśród nich m.in. Festiwal w Pelplinie. Fundacja w ubiegłym roku obchodziła 5-lecie swojej nieprzerwanej aktywności.

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 

Gedymin Grubba odbiera nagrodę od Burmistrza Pelplina
 

Leszek Jachlewski
 

ks. kanonik Gerard Jakubiak
 

Bronisław Drewa - prezes honorowy Klubu Sportowego "Wisła" Tczew
 
 
 

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk