MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-03-30 I Festiwal Tradycji Wielkanocnych na Kociewiu

 W niedzielę zakończył się Festiwal Tradycji Wielkanocnych na Kociewiu zorganizowany przez Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

Festiwal rozpoczął się w czwartek 26 marca od uroczystego otwarcia wystawy rzeźb, haftu oraz malarstwa zatytułowanej „Twórczość na Kociewiu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zebranych przywitali organizatorzy, Krystyna Gierszewska, pani prezes Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet z siedzibą w Lignowach Szlacheckich i Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. Następnie pan Adam Kaszowicz przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie w swoim wystąpieniu przywitał gości i uczestników i pokreślił znaczenie pielęgnowania tradycji. Na otwarciu wystawy obecni byli także: senator RP Andrzej Grzyb oraz pani Jolanta Ligmanowska sekretarz gminy Pelplin. Swoje prace wystawiło siedmiu twórców z Kociewia. Prace autorstwa Jerzego Kamińskiego, Tomasza Bednarczyka, Reginy Matuszewskiej, Anny Matuszewskiej, Marii Leszman, Zenona Miszewskiego, Katarzyny Nowak oraz Anny Ledwożyw obejrzało pierwszego dnia około stu osób. Tego samego dnia odbyła się również prelekcja na temat dziedzictwa kulturowego Kociewia, którą poprowadziła prof. Maria Pająkowska - Kensik. Po prelekcji odbyła się Gala Malowania Jaja. Dzieci i młodzież poznała różne techniki zdobienia jajek.
W piątek 27 marca w ramach Festiwalu odbył się Konkurs Gwary Kociewskiej. Udział w nim wzięło 25 wykonawców. Wykonawców oceniało Jury w składzie: Jan Ejankowski, Izabela Janeczek, Anna Pielecka.
 
Wyniki konkursu:
Kategoria I
1. Korneliusz Tokarski – ZKiW Rudno, SP Lignowy Szlacheckie
2. Oliwia Janakowska – ZS Rajkowy
3. Adrian Miklasiewicz – ZKiW Kulice
wyróżnienie: Daria Staniszewska – ZS nr 2 w Pelplinie
 
Kategoria II
1. Iga Rogaczewska – ZS nr 1 w Pelplinie
2. Agata Kowalewska – ZS nr 2 w Pelplinie
3. Weronika Krajnik – ZKiW Kulice
wyróżnienie: Wiktoria Bławat – ZKiW Kulice
 
Kategoria III
1. Dorota Podjacka – ZKiW Kulice
2. Syndia Kalisz – ZKiW Kulice
2. Dominika Piotrowska – ZS nr 1 w Pelplinie
3. Paulina Bielińska – ZS nr 1 w Pelplinie
3. Natalia Wensierska – ZS nr 2 w Pelplinie
 
Kategoria IV
1. Magdalena Boschke – ZS nr 1 w Pelplinie
wyróżnienie: Patrycja Kowalska – LO Pelplin
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
W sobotę, 28 marca 2009, na ulicach Pelplina grała kapela kociewska, a panie z KGW na ul. Mickiewicza sprzedawały świąteczne ciasta i ozdoby. 
Punktem kulminacyjnym Festiwalu była Gala Finałowa, która odbyła się w niedzielę 29 marca 2009 na placu przy Polo Markecie. Dla wszystkich uczestników ostatniego dnia Festiwalu organizatorzy przygotowali między innymi: występy folklorystyczne, skecze, scenki o tradycjach na Kociewiu w wykonaniu zespołów: Modraki, Gzuby z Pelplińskiej Dwójki oraz Burczybasa z Gniewa, a także   kiermasz ozdób i dekoracji świątecznych. Ze swoimi wyrobami stanęły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pelplin i z ościennych gmin. Było też gotowanie zupy żurek przy asyście senatora Andrzeja Grzyba. Degustacja trwała dość długo, a widząc zadowolone miny smakoszy można było wywnioskować, że zupa smakowała wszystkim! Atrakcją był również pokaz dekorowania mazurka, wyrabianie baranka z masła oraz układanie kociewskiej palmy wielkanocnej.
W ramach I Festiwalu Tradycji Wielkanocnych na Kociewiu zostały ogłoszone dwa konkursy. Pierwszy, na „Mazurek Wielkanocny”, a drugi na „Wielkanocną Palmę Kociewską”. Do konkursu na „Mazurek” wystawiono 10 wypieków. Pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze. Spośród 12 palm, które zgłoszono do konkursu najwyżej oceniono palmę Koła Gospodyń Wiejskich z Radostowa, a co za tym idzie panie z Radostowa zdobyły I miejsce w powyższym konkursie. Nagrody laureatom zostały wręczone przez pana Witolda Sosnowskiego starostę powiatu tczewskiego, który dofinansował Festiwal.
 
Organizatorzy Festiwalu: Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet i Miejski Ośrodek Kultury  składają podziękowania władzom samorządowym gminy Pelplin oraz powiatu tczewskiego, dyrekcji i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za udostępnienie pomieszczeń, ponadto nauczycielom, opiekunom zespołów, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkim, którzy pomagali w organizacji Festiwalu. Podziękowania dla sponsorów: Banku Spółdzielczego w Skórczu, Banku Spółdzielczego w Tczewie, pana Stanisława Rąbały, Leszka Melera. Słowa podziękowania dla pani Lucyny Sanockiej i pana Marka Cejner za przygotowanie elementów dekoracyjnych. 
Festiwal Tradycji Wielkanocnych na Kociewiu został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Tczewie (dotacja dla Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet).

 

 


Gala Malowania Jaja

 


Gala Malowania Jaja

 


Gala Malowania Jaja

 


Gala Malowania Jaja

 


Gala Malowania Jaja

 


Gala Malowania Jaja

 

Konkurs Gwary Kociewskiej
 

Konkurs Gwary Kociewskiej
 

Konkurs Gwary Kociewskiej
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
 

Gala Finałowa Festiwalu
  

Gala Finałowa Festiwalu
 

 

 

 

 

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk