MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-06-08 Dni Pelplina już za nami.

W niedzielę, 7 czerwca wieczorem dobiegły końca tegoroczne obchody Dni Pelplina i 10 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. Odbyło się szereg uroczystości, spotkań, koncertów muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych.

Od 2 do 5 czerwca (wtorek-piątek) na placu przed Ślizex – Marketem w Pelplinie, mieszkańcy Pelplina i goście mieli okazję usłyszeć przeróżne rodzaje muzyki w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy. Niestety, słoneczna i ciepła pogoda dopisała tylko we wtorek, kiedy grali muzycy z Pelplińskiej Orkiestry Dętej. W kolejne dni było już chłodno, a nawet zimno. Z tego powodu skrócono występy w kolejne dni. W środę zagrali muzycy z partnerskiej gminy Newcastle West z Irlandii, którzy przybyli do naszej gminy specjalnie na Dni Pelplina. Razem z nimi tego wieczoru zaprezentowała się grupa tańca nowoczesnego działająca przy Ośrodku Kultury w Pelplinie. Natomiast w czwartek gości bawił zespół Burczybas z Gniewu na czele z panem Wojtkiem. W ostatni dzień kawiarenki „Niezapominajka” wystąpił zespół i chór góralski Białcanie z Białki Tatrzańskiej.

Obchody Dni Pelplina poprzedziły wydarzenia kolejnego Festiwalu Poetyckiego im. Ks. Janusza Pasierba. Koncert finałowy Festiwalu odbył się w auli WSD w piątek o godz. 14.00. Na scenie w auli zaprezentował się zespół i chór Białcanie. Po ogłoszeniu wyników wystąpili laureaci w poszczególnych kategoriach.

W piątek w ramach imprez towarzyszących odbył się turniej koszykówki ulicznej BasketMania. Drużyny walczyły na boisku przy Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie. Natomiast na stadionie Miejskim odbyły się Igrzyska w Lekkiej Atletyce wiosek i małych miast.

Oficjalna inauguracja Dni Pelplina 2009 i obchodów 10 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Pelplinie miała miejsce w piątek 5 czerwca w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, gdzie zostało wykonane dzieło „Wielka Msza Jana Pawła II”. Utwór ten skomponowany został w 2004 roku na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II przez austriackiego kompozytora Geralda Spitznera. Dzieło zostało wybrane przez międzynarodowe Konsorcjum działające w Watykanie spośród propozycji muzycznych nadesłanych z całego świata na uroczystość 85 urodzin Ojca Świętego. Przed koncertem wszystkich zebranych w bazylice powitał burmistrz miasta i gminy Pelplin pan Andrzej Stanuch. Koncert został wykonany przez troje artystów Grażynę Zielińską – sporan, Krzysztofa Starostę – skrzypce i Karol Drynkowski – organy. Piękny i donośny głos sopranistki ujął słuchaczy i w zestawieniu z prezentacją multimedialną ze zdjęciami z wizyty papieża w Pelplinie, przywiódł wspomnienia sprzed 10 lat i pomógł w refleksji słowami Ojca Świętego. Po koncercie pani Grażyna podziękowała za możliwość występu w Pelplinie.

W sobotę o godzinie 11:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi, z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Arcybiskupa Lwowa, byłego sekretarza papieża Jana Pawła II. Po Mszy św. w Auli Magna abp. Mieczysław Mokrzycki zaprezentował swoją książkę pt. „Najbardziej lubił wtorki”, w której opisuje swoje wspomnienia z pracy sekretarza papieża.

Kolejne wydarzenie miało miejsce u podnóża góry Jana Pawła II. Tam w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega 2009”, odbył się X Jubileuszowy Bieg Papieski. W biegu udział wzięło kilkudziesięciu uczestników. Wręczono 11 pucharów, 31 medali i 60 dyplomów. Zwycięscy poszczególnych kategorii otrzymali także nagrody rzeczowe oraz bony towarowe.

W sobotę o godz. 16:00 odbył się przemarsz sprzed urzędu miasta i gminy na targowisko miejskie, miejsce głównych uroczystości. Podczas przemarszu śpiewali górale na przemian z grą gości z Irlandii. Wsród obecnych gości byli: poseł RP Jan Kulas, starosta tczewski Witold Sosnowski, wójt gminy Subkowy Mirosław Murzydło. Obchody na targowisku otworzył burmistrz miasta i gminy Andrzej Stanuch. W swoim wystąpieniu powitał mieszkańców gminy i gości, nawiązał do 10 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Pelplinie oraz życzył wszystkim dobrej zabawy. W programie sobotniego wieczoru w pierwszej części wystąpił zespół Gzuby z pelplińskiej dwójki. Dzieci zaprezentowały śpiew i tańce kociewskie. Następnie na scenie zagościli laureaci tegorocznego gminnego konkursu wokalistów. Następnie na scenie wystąpił zespół i chór Białcanie, który swój występ został nagrodzony gorącymi oklasami. Po nich uczestnicy zabawy podziwiali znakomite stepowanie irlandzkiego tancerza Braiana Shiners przez dźwiękach irlandzkiej muzyki. Młodzi muzycy z z NewcastleWest zagrali na tradycyjnych instrumentach irlandzkich. Wieczorem publiczność porwał do zabawy występ Sashy Popaz z Serbii. Artysta znakomicie wykonał wielkie hity ostatnich kilkudziesięciu lat.

Po koncercie odbyło się losowanie nagrody głównej w Loterii Fantowej, którą przez cały dzień prowadził Miejski Ośrodek Kultury. Spośród wszystkich losów, które wzięły udział w losowaniu, wyciągnięto jeden, szczęśliwy numerek. Emocje sięgały zenitu, gdy los wyciągał Sasha Popaz. Rower górski przypadł panu Michałowi, który był posiadaczem losu nr 34.

A późnym wieczorem znakomity i żywiołowy koncert dał zespół Abba Mamma Mia. Mogliśmy usłyszeć większość wielkich przebojów szwedzkiego zespołu Abba. Dla spragnionych dalszej zabawy aż do drugiej w nocy grał zespół Oktava. Podobnie jak w roku ubiegłym i tym razem uczestnicy dobrze bawili się przy ich muzyce.

W sobotę, tradycyjnie już, odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Pelplin. W szranki stanęło łącznie 5 reprezentacji KGW (Rożantal, Bielawki, Pomyje, Rudno i Rajkowy). Po zaciętej walce laureatem Turnieju zostały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Bielawek. Wszystkim Paniom gratulujemy niesłabnącego ducha walki. KGW Bielawki reprezentować będzie naszą gminę w tegorocznym Powiatowym Turnieju KGW w Bukowcu

Dni Pelplina oraz jubileuszowa rocznica wizyty Jana Pawła II w Pelplinie była okazją, aby bardziej niż zwykle zatroszczyć się o wystrój miasta. Specjalnie na tę okoliczność Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin ogłosił konkurs na najpiękniejszy wystrój balkonu, posesji w gminie Pelplin. Niestety, napłynęły do nas tylko 3 zgłoszenia. W związku z powyższym, komisja konkursowa I miejsce postanowiła przyznać pani Ewie Mierzwickiej z Lignów Szlacheckich. Panie Justyna Żuraw oraz Urszula Ciachorowska otrzymały wyróżnienie. W sobotę oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Ważnym wydarzeniem tegorocznych obchodów Dni Pelplina była premiera słodkiej maskotki naszego miasta. Pracownicy Gminnego Centrum Informacji w Pelplinie wraz z pasjonatem regionu i mistrzem cukierniczych wariacji Leszkiem Mellerem oraz jego zespołem stworzyli wyjątkowy przysmak, który ma za zadanie cieszyć oko, pieścić podniebienie i zapadać na długo w pamięci …

W sobotę o godzinie 18:00 Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch mianował Leszka Melera, pelplińskiego cukiernika i piekarza, strażnikiem receptury smaku Pelplina - Pelplinki. To przepyszne ciastko skomponowane specjalnie dla Pelplina i jego mieszkańców, cieszyło podniebienia wszystkich uczestników sobotnich uroczystości. Tych wszystkich, którzy nie zdążyli skosztować pelplińskiego ciastka, zapraszamy do ciastkarni Meler.

Kolejny, niedzielny dzień obchodów uroczystości naszego miasta, rozpoczął występ pelplińskich przedszkolaków, które w Bazylice Katedralnej przedstawiły program artystyczny poświęcony Papieżowi Polakowi zatytułowany „Pięć minut dla Papieża Jana Pawła II”. Wystąpiły dzieci z trzech przedszkoli: Rajkowy, Lignowy Szlacheckie i z Przedszkola nr 2 w Pelplinie. Natomiast Mszę św. o godz. 12.00 uświetnił swoim występem zespół i chór Białcanie.

Na ulicy Mickiewicza Biblioteka Miejska przygotowała wystawę zdjęć obrazujących przygotowania i samą pielgrzymkę Ojca Świętego do Pelplina w 1999 roku.

O godzinie 14:00 na Górze Jana Pawła II odbyło się nabożeństwo czerwcowe z uroczystą oprawą. Ponownie zagrali i zaśpiewali górale z Białki Tatrzańskiej. Zebrani na górze, gdzie przed 10 laty papież Jan Paweł II głosił słowo do mieszkańców Kociewia, na początku nabożeństwa wysłuchali fragmentu homilii, którą papież Jan Paweł II wygłosił w Pelplinie. Po modlitwie delegacja władz miasta z burmistrzem na czele, goście z gór oraz lokalni przedsiębiorcy, złożyli kwiaty przy krzyżu. Następnie burmistrz miasta i gminy podziękował za przybyłym na górę oraz podkreślił znaczenie podtrzymywania pamięci o historycznej pielgrzymce papieża do Pelplina. Następnie razem z ks. Proboszczem pelplińskiej parafii i przewodniczącym Rady Miejskiej w Pelplinie, wypuścili gołębie. Wkrótce potem wszystkie dzieci wypuściły kolorowe baloniki, które szybko poszybowały w górę z silnie wiejącym tego dnia wiatrem.

Na niedziele popołudnie organizatorzy Dni Pelplina przygotowali kolejne atrakcje. Na scenie na targowisku miejskim jako pierwsza dała koncert Pelplińska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego. Było to dosłownie mocne uderzenie muzyczne, nagrodzone wielkimi brawami. Następnie wystąpił zespół flagowy zespól folklorystyczny naszej gminy Modraki. Młodzież na scenie prezentowała śpiew i tradycyjne tańce kociewskie. Niestety, pogoda w niedziele popołudnie była zimna, a czasami także deszczowa. Na szczęcie Bractwo Rycerskie Jacentego Ordowskiego dostarczyło zebranym dużo zabawy. Walki rycerskie, zabawy plebejskie, dawne tańce oraz turniej kusznicy, były znakomitą zabawą.

Zimny wieczór muzycznie próbował rozgrzać zespól The Lirycs. Ich jazzowo – liryczne utwory większość wysłuchała kryjąc się przed deszczem pod wiatą na targowisku. Na szczęcie koncert gwiazdy wieczoru spowodował poprawę pogody. Przestało padać i zrobiło się cieplej, a targowisko szybko zapełniało się. Sprawił to przede wszystkim znakomity występ zespołu Alibi z drugą Marylą Rodowicz. Wielkie i niezapomniane przeboje Maryli wykonane zostały z ekspresją, a uroku całemu koncertowi dodały młode tancerki. Koncert Maryli zakończył się około 22-giej. Na zakończenie Dyrektor Ośrodka Kultury podziękował za udział, jak określił, w tych w najdłuższych i najzimniejszych Dniach Pelplina.

 

Patron Dni Pelplina 2009:

- Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch;

 

Patronat honorowy:

- Ksiądz Biskup Diecezjalny prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga Biskup Pelpliński

- Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują:

- Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej "Radio Głos"

- Pismo Katolickie "Pielgrzym"

- Dziennik Bałtycki

- Gazeta Tczewska

- Informator Pelpliński

 

Sponsorzy:

Gamesa Energia Polska

Gamrat

Grupa Żywiec S.A.

Bank Spółdzielczy w Skórczu

 

oraz

Usługi Transportowe, Leszek Jachlewski; Zakłady Mięsne, Stanisław Rąbała; Zakłady Mięsne PiA Michna, Janusz Michna; Usługi Transportowe, Marek Ligmanowski; Cukiernia Edyta, Eugeniusz Badziąg; Zakład Usługowo-Handlowy „Wektor” – Wiesław Warczak; Usługi transportowe, Sławomir Drozdowski; BSO Polska Sp. z o.o. ; DAK-BUD Hurtownia materiałów budowlanych; Piotr Kryszczak; Wacław Solecki; Mirosław Pączek; Marek Worzała; Mariusz Paluchowski; Leszek Meler; Damian Piernicki.

 

 

 

Białcanie z Biskupem Diecezjalnym Pelplińskim Janem Bernardem Szlagą
 

Przemarsz prowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pomyjach
 

W przemarszu uczestniczyli zaproszeni goście
 

Zapisy na Bieg Papieski
 

Występ zespołu folklorystycznego "Gzuby z Pelplińskiej Dwójki"
 

Wręczenie nagród laureatom konkursu na najpiękniejszy wstrój balkonu, posesji
 

"Białcanie" podczas koncertu
 

Zespół irlandzki z Newcastle West
 

Sasha Popaz rozbawił pelplińską publicznść
 

"Białcanie" w Bazylice Katedralnej
 

Nabożeństwo czerwcowe na Górze Jana Pawła II
 

Uroczystości na Górze Jana Pawła II uświetnił zespół góralski
 

"Modraki" z Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie
 

Bractwo Rycerskie Jacentego Ordowskiego
 
 

Dwórki w tańcu
 

Z dwórkami zatańczyli mieszkańcy Pelplina
 

Do zabawy z Bractwem włączyła się publicznść
 

Sołtys Janiszewka został mianowany na rycerza
 

Walka rycerska wywołała niemałe emocje
 

Zespół rockowo- jazzowy The Lyrics z Trójmiasta
 

Zespół Alibi
 
 

"Druga" Maryla Rodowicz rozgrzała publiczność
 

Koncert Wielka Msza Jana Pawła II, na zdj. Grazyna Zielińska (sopran) i Karol Drynkowski (organy). fot. Gminne Centrum Informacji w Pelplinie
  
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk