MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 28 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-06-09 Wizyta delegacji z Newcastle West zakończona
Wizyta delegacji z Newcastle West w Irlandii dobiegła końca. We wtorek 9 czerwca goście wyruszyli w drogę powrotną do domu. Czas pobytu w Pelplinie zaowocował zacieśnieniem wzajemnej przyjaźni i rozwojem współpracy kulturalnej. Tygodniowy pobyt na ziemi pelplińskiej wypełniony był licznymi wizytami i występami muzycznego zespołu irlandzkiego w naszej gminie.
W środę 3 czerwca w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie odbyło się oficjalne powitanie delegacji z Irlandii, która została zaproszona na tegoroczne obchody Dni Pelplina i 10 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Stanuch - burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Adam Kaszowicz - przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie, Jolanta Limanowska – sekretarz gminy Pelplin, Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Dorota Sakowska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, radny Jan Krajnik oraz inni zaproszeni goście. Pan burmistrz Andrzej Stanuch przywitał gości i życzył owocnego pobytu w gminie Pelplin. Z kolei szef delegacji z Newcastle West pan Seamus Hunt podziękował za zaproszenie do Pelplina i wyraził radość z wzajemnej współpracy kulturalnej. Tego samego dnia w godzinach wieczornych w ramach imprez towarzyszących Dniom Pelplina, goście z Irlandii wystąpili podczas wieczornej biesiady w centrum miasta. Mieszkańcom Pelplina szczególnie podobał się taniec ze stepowaniem w wykonaniu tancerza Briana Shinnersa. 
W czwartek 4 czerwca młodzież z zespołu irlandzkiego wystąpiła z koncertem w Zespole Szkół nr 2 w Pelplinie. Na sali gimnastycznej zebrały się dzieci z siedmiu klas, którym muzyka i taniec irlandzki bardzo podobały się. Następnie delegacja spędziła czas zwiedzając zabytki Pelplina, bazylikę katedralną oraz Muzeum Diecezjalne. Godziny popołudniowe goście spędzili w gościnie w Rajkowach.
Kolejny dzień goście z partnerskiej gminy Newcastle West spędzili nad polskim morzem w Sopocie, następnie na zakupach w Gdańsku. Mimo chłodnej pogody wrócili do Pelplina bardzo zadowoleni.
Natomiast w sobotę 6 czerwca delegacja i zespół muzyczny z Newcastle West uczestniczył w uroczystym przemarszu prowadzącym sprzed urzędu gminy na targowisko miejskie. O godz. 19.00 zespół irlandzki wystąpił na scenie, dając ponad półgodzinny koncert muzyki i pokaz stepowania. Koncert muzyki irlandzkiej miał się odbyć także w niedzielne popołudnie 7 czerwca, ale z powodu zimna ich występ nie doszedł do skutku.
W poniedziałek po Dniach Pelplina goście udali się na gdańską starówkę. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała podziwianiu zabytków Gdańska. Goście z Irlandii szczególnie zainteresowani byli bursztynem.
Ostatni dzień pobytu w gminie Pelplin, wtorek 9 czerwca, był bardzo pracowity. O godz. 10.00 młodzieżowy zespół irlandzki wystąpił w Zespole Szkół nr 1, a godzinę później w Liceum Ogólnokształcącym w Pelplinie. Dzieci i młodzież z pelplińskich szkół mogły lepiej poznać tradycyjną muzykę irlandzką i podziwiać doskonałego tancerza w stepowaniu. Braiana Shinersa. Młodzi muzycy z Newcastle West zagrali na tradycyjnych instrumentach irlandzkich. Po obiedzie o godz. 14.00 w urzędzie Miasta i Gminy Pelplin odbyło się spotkanie na pożegnanie delegacji z Irlandii z władzami miasta naszej gminy. Podczas spotkania burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Stanuch podziękował gościom za pobyt i ich występy. Burmistrz wyraził radość z rozwoju wzajemnej współpracy pomiędzy gminami, a następnie osobiście podziękował każdemu z członków delegacji irlandzkiej oraz wręczył upominki. Ze strony irlandzkiej za gościnę podziękował Seamus Hunt. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że przez ostatnie dwa lata od czasu jego wizyty w Pelplinie, widoczny jest rozwój miasta. Podkreślił gościnność i życzliwość gospodarzy. O 16.30 goście wyjechali na lotnisko do Gdańska.
 
 
 
 
 
 
 
 

Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk