MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-06-10 Białcanie w Pelplinie.

Na zaproszenie grupy lokalnych przedsiębiorców, gościliśmy w Pelplinie zespół i chór Białcanie z Białki Tatrzańskiej. 45-osobowa grupa górali przyjechała specjalnie na Dni Pelplina i obchody 10 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. Program pobytu gości z polskich gór był bardzo bogaty. Górale zawitali w Pelplinie w środę 3 czerwca wieczorem. Goście zostali zakwaterowani w Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie i tam korzystali także z posiłków. Grupa, w której większość to młodzież i dzieci, w czwartek udała się na wycieczkę do Trójmiasta. Goście byli kolejno na Westerplatte, w Sopocie i Gdańsku. Dla dorosłych członków zespołu Białcanie i opiekunów wizyta w miejscu rozpoczęcie II wojny światowej była wielkim przeżyciem. Po powrocie, w czwartkowy wieczór, gospodarze zaprosili górali na grila, który został zorganizowany na placu rekreacyjnym Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie osoby zaangażowane w organizację pobytu górali w naszej gminie, w tym proboszcz parafii pelplińskiej ks. prałat Tadeusz Brzeziński. Gości powitał burmistrz miasta i gminy Pelplin pan Andrzej Stanuch. Następnie głos zabrał pan Józef Budz, długoletni opiekun zespołu. Podziękował za zaproszenie i serdeczne przyjęcie. Przy ognisku goście i pozostali uczestnicy spotkania mogli skosztować upieczonego młodego dzika, szaszłyki, ciasto i inne specjały. Wszystko zostało przygotowane przez przedsiębiorców z gminy Pelplin.

Natomiast w piątek goście mieli czas na zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego oraz

Katedry pelplińskiej. Po południu Białcanie wystąpili podczas koncertu finałowego Festiwalu im. ks. Pasierba, który miał miejsce w auli WSD. Żywa muzyka góralska i żywiołowy taniec bardzo podobały się zgromadzonej publiczności. Po raz drugi w piątek goście zaprezentowali się podczas biesiad w centrum miasta o godznie 20-tej. Niestety, ze względu na deszcz i zimno, występ przed Ślizem-Marketem był krótki.

Sobota dla Białcanów była także pracowita. Tuż po godzinie 10-tej górale zawitali przed pałacem ks. biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi. Ks. biskup wysłuchał ich koncertu i porozmawiał z opiekunami zespołu. Na zakończenie spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po południu górale wzięli udział w uroczystym przemarszu rozpoczynającym sobotnie obchody Dni Pelplina. Idąc ulicą Mickiewicza grali i śpiewali swoje góralskie pieśni. Główny występ tego dnia miał miejsce na dużej scenie po godzinie 18-tej. Mieszkańcy gminy Pelplin i goście zgromadzeni na targowisku mogli usłyszeć dynamiczne rytmy góralskie, folkowe i podziwiać piękny i dynamiczny taniec w wykonaniu dzieci i młodzieży z Białki Tatrzańskiej.

Także i niedziela była pełna występów naszych gości z gór. Zagrali i zaśpiewali na Mszy św. o godz. 12-tej. Na zakończenie ks. Proboszcz gorąco podziękował za ich obecność, za zaangażowanie w uświetnienie obchodów 10 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. W imieniu zespołu mieszkańcom gminy Pelplin i organizatorom ich pobytu podziękował pan Józef Remiasz z żoną Teresą, kierownikiem artystycznym zespołu. Ostatnim występem naszych gości był śpiew góralski przy dźwiękach skrzypiec podczas nabożeństwa czerwcowego na górze Jana Pawła II, w miejscu, gdzie przed 10 laty papież przewodniczył uroczystej Mszy św.

Tuż przed samym wyjazdem, w niedzielę 7 czerwca, w szkole nr 1 miała miejsce uroczystość pożegnania gości. Zespołowi i ich opiekunom podziękował burmistrz miasta i gminy Pelplin Andrzej Stanuch. Obecni byli także przewodniczący Rady Miejskiej Adam Kaszowicz i sekretarz gminy Jolanta Ligmanowska. Górale także dziękowali za owocny czas na ziemi pelplińskiej.

Obecność zespołu i chóru Białcanie z Białki Tatrzańskiej wniosła wiele radości i żywiołu w obchody tegorocznych Dni Pelplina i obchodów 10 rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Pelplinie. Słowa podziękowania należą się inicjatorom i organizatorom tego przedsięwzięcia. Występy górali bardzo podobały się pelplińskiej społeczności. Mamy nadzieję, że górale wrócą tu jeszcze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk