MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 maja 2022 r.
Aktualności

Powrót

2009-10-29 Wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni. Są wolne miejsca!

Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

zaprasza na wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl "My fair Lady".

Wyjazd 25 listopada 2009 (środa) o godz. 16.45.

Koszt biletu 65 zł

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!!!

 

Zapisy i wpłaty w biurze Ośrodka Kultury w Pelplinie przy ul. Kościuszki 2A

w godzinach od 7.30 do 15.30.

MY FAIR LADY, musical

 
Przed Operą Królewską w Londynie. Zimny marcowy wieczór… Arystokrata w pogoni za taksówką zderza się z uliczną kwiaciarką, która potrącona upuszcza bukiecik fiołków. Straszliwa gwara kwiaciarki, Elizy Doolittle, budzi zainteresowanie ekscentrycznego językoznawcy i fonetyka profesora Higginsa, który wyszedł z Opery w towarzystwie pułkownika Pickeringa. Higgins proponuje przyjacielowi zakład: w ciągu pół roku gotów jest zrobić z Elizy prawdziwą damę z Mayfair, w której nikt nie rozpozna dzisiejszej kwiaciarki i jej okropnego języka. Zakład zostaje przyjęty...

Libretto musicalu oparte jest na komedii "Pigmalion", którą Bernard Shaw napisał w 1912 roku. Tytuł ten odwołuje się go greckiego mitu o cypryjskim królu-rzeźbiarzu Pigmalionie, który stworzył tak piękny posąg kobiecy, iż się w nim zakochał. Bogini Afrodyta zamieniła rzeźbę w żywą kobietę. Motyw Pigmaliona i stworzonej przez niego Galatei pojawiał się często w poezji, muzyce, malarstwie. Głównym wątkiem „Pigmaliona” jest uczucie, jakie połączy profesora fonetyki , prawdziwego dżentelmena – profesora Higginsa , z krzykliwą londyńską kwiaciarką – Elizą, z której ( na mocy zakładu) profesor uczyni damę z najlepszego towarzystwa.

Znany filmowiec Gabriel Pascal zwrócił się do autora o zezwolenie na opracowanie muzyczne jego komedii. Niestety, odpowiedź Shawa brzmiała: "Kategorycznie zabraniam takich nadużyć". Jednak Pascal nie porzucił pomysłu stworzenia musicalu w oparciu o tę komedię. Wrócił do niego w 1950 roku, po śmierci Shawa, uzyskując zgodę jego spadkobierców na muzyczną adaptację sztuki. Premiera "My Fair Lady" odbyła się 15 marca 1956 roku na nowojorskim Broadwayu. Musical grany był bez przerwy przez ponad sześć lat, wystawiono ponad 2 tysiące przedstawień, co na owe czasy stanowiło ogromy sukces. Równie wielką popularnością cieszyła się wersja filmowa nakręcona w 1964 roku z Audrey Hepburn (Eliza) i Rexem Harrisonem (Higgins), która otrzymała osiem Oscarów.
Polską prapremierę „My Fair Lady” wystawiła w 1964 roku Operetka Poznańska, a w ciągu czterech sezonów pojawił się w siedmiu teatrach, wszędzie bijąc rekordy powodzenia. Nasza premiera to 21. polska realizacja tego niekwestionowanego przeboju scen musicalowych.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk