MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 21 maja 2022 r.
Dom kultury +

Powrót

2015-05-13 Spotkanie z mieszkańcami Janiszewa

12 maja 2015 w świetlicy wiejskiej w Janiszewie odbyło się spotkanie z mieszkańcami tej miejscowości w ramach projektu „Diagnoza i rozwój kapitału kulturowego w gminie Pelplin”, który realizowany jest w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015 (program Narodowego Centrum Kultury).

W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób, w tym sołtys sołectwa Janiszewo Tadeusz Laskowski, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele lokalnego stowarzyszenia oraz inni mieszkańcy. Na początku dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie Piotr Łaga  przedstawił założenia programu Domy Kultury+ oraz realizowanego przez Ośrodek Kultury projektu.  Dalszą część spotkania poprowadził Jan Radzewicz, animator i działacz kultury z Kociewia. Prowadzący na początku przeczytał wiersz Jonasza Kofty „Trzeba marzyć”, który był zachętą do formułowania swoich oczekiwań, mówienia o marzeniach związanych z aktywnością kulturalną w wiosce. Sołtys przedstawił plany działalności kulturalnej na najbliższy okres, w których zaplanowano m.in. nową inicjatywę pod nazwą „Gzuby z Janiszewa gotują i śpiewają”. Mieszkańcy Janiszewa chcieliby, aby było to duże i znaczące wydarzenie, które przyciągnie wielu mieszkańców i gości. W dyskusji padały propozycje związane z programem takiego eventu, w tym organizacja warsztatów kulinarnych, pokazy i degustacje potraw kociewskich oraz działań towarzyszących, takich jak wystawa obrazów i rysunków lokalnej artystki, pokazy karate miejscowych chłopców, itp. Ustalono też datę wydarzenia na 22 sierpnia 2015 roku i złożenie wniosku w konkursie na najlepszą inicjatywę w programie Dom Kultury+.

W trakcie spotkania rozmawiano też o innych działaniach. Sołtys mówił o organizacji półkolonii dla dzieci w okresie wakacji. Uczennica gimnazjum wspomniała o chęci uczestnictwa w dyskotekach dla młodzieży. Starsi mieszkańcy wioski chcieliby, aby wykonać tablice lub w inny sposób zaznaczyć dawne miejsca, obiekty historyczne w wiosce. W Janiszewie był kiedyś piękny dworek, kościół, cegielnia.

Mieszkańcy wyrazili też swoje zadowolenie z tego, że mają ładną świetlicę, miejsce, gdzie dzięki dużemu zaangażowaniu sołtysa i innych osób, organizują zabawy taneczne, spotkania okolicznościowe, zajęcia dla dzieci. Oczywiście chętnie będą gościć u siebie artystów z koncertami lub organizować nowe, interesujące mieszkańców wydarzenia. 

W świetlicy w Janiszewie rozpoczęto niedawno cykliczne zajęcia edukacji artystycznej dla dzieci, które sądząc po odbiorze, bardzo podobają się najmłodszym. Natomiast wczoraj, bezpośrednio po spotkaniu w ramach programu Dom Kultury+, odbyły się pierwsze zajęcia fitness-dance dla pań.


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk