MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 21 maja 2022 r.
Dom kultury +

Powrót

2015-05-15 W Kulicach o kulturze

14 maja 2015 w świetlicy wiejskiej w Kulicach odbyło się spotkanie w ramach projektu „Diagnoza i rozwój kapitału kulturowego w gminie Pelplin”, który realizowany jest w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015 (program Narodowego Centrum Kultury).

Mimo szerokiej informacji, na spotkanie przyszło tylko 6 mieszkańców miejscowości, w tym pani sołtys z koleżanką i cztery nauczycielki miejscowej szkoły. Sama frekwencja pokazuje konieczność podjęcia działań aktywizujących.  W świetlicy wiejskiej w Kulicach organizowanych jest dość sporo różnorodnych wydarzeń, ale ich organizatorem jest głównie miejscowa szkoła. Są to przedstawienia teatralne, spotkania seniorów, zabawy, finał WOŚP, Dzień Kociewiaka i inne. Brakuje jednak oddolnych działań mieszkańców. Koło Gospodyń Wiejskich jest już nieliczne, w wiosce nie ma stowarzyszeń lub podmiotów gotowych do zainicjowania ciekawych projektów.  Ale w Kulicach, jak mówiły uczestniczki spotkania, nie brakuje osób twórczych, zaangażowanych, tylko trzeba ich w umiejętny sposób włączyć do działania. Są mieszkańcy, którzy tworzą w domach i warto byłoby pokazać ich twórczość.

W tym kontekście uczestnicy spotkania, czyli panie oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Pelplinie i prowadzący animator Jan Radzewicz, w dyskusji szukali wspólnie pomysłu na odpowiednie działania. Padały różne propozycje, w tym organizacji kursu szycia, organizacji cyklicznej imprezy „Trzy godziny dla rodziny”, którą przez wiele lat przygotowywała szkoła. Tak jak na poprzednich spotkaniach wiejskich, tak i w Kulicach, odwoływano się do historii miejscowości. W toku gorącej „burzy mózgów” wyszedł pomysł organizacji cyklu warsztatów i eventu w oparciu o lokalną drużynę harcerską. Istniejąca drużyna jest czymś, co wyróżnia Kulice. Harcerstwo w gminie Pelplin w latach 60-80.tych ubiegłego wieku było bardzo prężne. W dobie komputerów i smartfonów warto byłoby wrócić do zapomnianych zabaw plenerowych, szkolenia harcerskiego, dyscypliny, a przede wszystkim upowszechniania wartości jakie niesie harcerstwo.  Pomysł podobał się wszystkim zebranym. Obecne na spotkaniu panie postanowiły podjęcie wysiłku w celu zaangażowania mieszkańców w ten pomysł i przygotowania projektu w ramach konkursu inicjatyw w programie Dom Kultury+.

Warto wspomnieć, że od kilku tygodni Ośrodek Kultury w Pelplinie we współpracy ze Szkołą w Kulicach organizują cotygodniowe warsztaty tańca kociewskiego dla dzieci. Zajęcia prowadzi regionalistka pani Maria Szulc. Pierwszy występ zapowiedziany został już na Dzień Matki, który odbędzie się w świetlicy w Kulicach. Już teraz w imieniu organizatorów zapraszamy.

 


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk