MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 11 sierpnia 2022 r.
Program "Chrzest 966"

Powrót

2016-04-27 Pierwsze warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych

W piątek 22 kwietnia 2016 roku w ramach programu Narodowe Centrum Kultury „Chrzest966”, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zorganizował pierwsze warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych w krużgankach pelplińskiej katedry. W ramach projektu "Od Chrztu Polski do dzieła Cystersów" zaplanowano cały cykl warsztatów dla 1 tys. dzieci i młodzieży szkół z terenu gminy Pelplin.

W pierwszych warsztatach uczestniczyło łącznie 100 dzieci z młodszych klas szkół nr 1 i nr 2 w Pelplinie. Kolejne zajęcia w maju i czerwcu oraz po wakacjach letnich.

Uczestnictwo w klasztornych warsztatach poprzedziło poznanie katedry z przewodnikiem. Następnie dzieci przeszły do krużganków katedry, gdzie w mniejszych grupach poznawały dawne zajęcia szarych mnichów. Była nauka pisania piórem i atramentem w średniowiecznym skryptorium, warsztaty wykonywania świec z wosku pszczelego, zajęcia z iluminatorem, który pokazał tajniki zdobnictwa rękopisów i inkunabułów starych ksiąg, następnie warsztat drukarski, gdzie uczniowie pod okiem Jana Gutenberga składali czcionki w słowa, potem w tekst, aby ostatecznie wydrukować wyrazy na prasie. 

Warsztaty zostały poprowadzone przez przewodników współpracujących z Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie pod kierunkiem Alicji Słyszewskiej.

Zajęcia na tyle podobały się młodym uczestnikom, że niektórzy z nich chcieliby pozostać na dłużej.

- Pisząc projekt zależało mi bardzo, aby uczniowie z naszej gminy Pelplin, zanim opuszczą mury szkolne i „pójdą w świat” dobrze poznali lokalne, bogate dziedzictwo pozostawione przez Cystersów (dyr. MOK Piotr Łaga)BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk