MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 11 sierpnia 2022 r.
Program "Chrzest 966"

Powrót

2016-10-21 Ostatnie warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych

Realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury projekt pn.: „Od Chrztu Polski do dzieła Cystersów” dobiega końca. Celem zadania było pokazanie wpływu Chrztu Polski na rozwój kulturowy i gospodarczy kraju, który realizowany był przez działalność Cystersów. Wychodząc od wydarzenia w 966 roku poprzez przybycie szarych mnichów w połowie XII wieku, ich działalność w Opactwie pelplińskim, wyakcentowane zostały wartości stanowiące podstawy rozwoju narodu polskiego.

W ramach projektu odbył się cykl warsztatów dawnych rzemiosł klasztornych. Ich program obejmował zwiedzanie Bazyliki Katedralnej z przewodnikiem, skryptorium, warsztat świecownika (świecarza), warsztat drukarski oraz warsztat iluminatora. Uczestnicy zajęć w krużgankach katedry poznawali dawne zajęcia szarych mnichów. Warsztaty zostały poprowadzone przez przewodników współpracujących z Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie pod kierunkiem Alicji Słyszewskiej. Cykl spotkań zapoczątkowano w roku szkolnym 2015/2016. Pierwsze spotkanie odbyło się 22 kwietnia 2016 r. 21 października 2016 r. odbyły się ostatnie warsztaty rzemiosł dawnych połączone ze zwiedzaniem katedry. Uczestniczły w nich dzieci z Zespołów Kształcenia i Wychowania w Kulicach oraz nr 2 w Pelplinie. W sumie w powyższych warsztatach udział wzięło 1000 uczniów z placówek oświatowych Gminy Pelplin. Podczas ostatnich warsztatów dokonano krótkiego podsumowania całości projektu przy słodkim poczęstunku.

Po warsztatach, w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej, odbyło się spotkanie kadry projektu, na którym omówiono zrealizowane warsztaty oraz pozostałe zadania projektu. Dyrektor Ośrodka Kultury podziękował wszystkim za duże zaangażowanie. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami z realizacji poszczególnych etapów projektu.

 BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk