MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 11 sierpnia 2022 r.
Program "Chrzest 966"

Powrót

2016-04-14 Obchody jubileuszu 1050. lecia Chrztu Polski

14 kwietnia 966 roku jest symboliczną datą przyjęcia Chrztu Polski. Mieszko I przyjął chrzest święty i odtąd wszystko zaczęło się zmieniać: zwyczaje, obyczaje, kultura, nauka, polityka, ludzie, naród, społeczeństwo, Kościół. Książę Mieszko tym samym wprowadził swoich pobratymców w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Jego chrzcielnica stała się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość.

W dniach 14-16 kwietnia 2016 roku Ostrowie Lednickim, w katedrze gnieźnieńskiej i w Poznaniu trwają ogólnopolskie obchody 1050.lecia przyjęcia Chrztu Polski z udziałem Episkopatu Polski, Prezydenta Rzeczpospolitej Polski, przedstawicieli rządu, samorządów i gości.

W łączności z całym krajem, 1050 rocznicę przyjęcia Chrztu Polski świętujemy w Gminie Pelplin i Parafii Katedralnej.

14 kwietnia 2016 o godz. 18.00 w pelplińskiej katedrze sprawowana była uroczysta Msza Święta. W Eucharystii uczestniczyło duchowieństwo Pelplina, władze samorządowe Gminy Pelplin z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej, poczty sztandarowe, delegacje szkół, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańcy i zaproszeni goście. Zebrani na wejście zaśpiewali hymn na 1050.rocznicę Chrztu Polski "Ufni w Bogu". Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Proboszcz Parafii ks. infułat Tadeusz Brzeziński. Kapłan podkreśłił przełomowe znaczenie dla historii i rozwoju naszego kraju przyjęcia chrztu przez Mieszka. Wskazał też na współczesne zagrożenia "utraty pamięci dziedzictwa chrześcijańskiego" w naszej Ojczyźnie.  Oprawę uroczystości zapewnił chór klerycki Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz Starogardzkie Bractwo Rycerskie, które wystawiło historyczny poczet z czasów Mieszka I.

Homilia w relacji „Radia Głos” oraz zdjęcia

Spot animowany z okazji obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski

 

 



BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk