MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 04 grudnia 2021 r.
Program "Kultura dostępna"

Powrót

2016-09-26 Zajęcia edukacji kulturalnej w wioskach gminnych

W ramach programu Kultura Dostępna, projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, prowadzimy cykl zajęć artystycznych w sześciu miejscowościach gminy Pelplin:

 

1) Janiszewo - Zajęcia edukacji artystycznej i regionalnej dla dzieci w wieku szkolnym. Pani Maria Szulz  pracuje z zespołem pod wdzięczną nazwą „Janiszewskie szprychy i dwa knapy”. Dla nie wtajemniczonych wyjaśniamy, że „szprychy” to młode dziewczyny, a „knapy” to chłopcy. Zespół dzięki dużemu zaangażowaniu lokalnych mieszkańców, w tym pana sołtysa, działa coraz prężniej. Cały zespół ćwiczy co tydzień w świetlicy wiejskiej. Wystękuje na lokalnych i regionalnych wydarzeniach kulturalnych. Dla dzieci to wspaniała przygoda i okazja do rozwoju swoich talentów.

2) Kulice – Dzięki zaangażowaniu lokalnej Szkoły i możliwości jakie daje realizacja projektu, tu także powstał i działa z werwą zespół folklorystyczny „Kulicie sztafiranty”, który prowadzi pani Beata Górska. Zespół ćwiczy w lokalnej szkole lub w świetlicy wiejskiej, występuje i gości nawet w Gdańsku.

3) Rudno – Pani Sylwia Balt-Liszka prowadzi zajęcia/warsztaty artystyczne dla grup dzieci i młodzieży szkolnej i przedszkolnej z miejscowości Rudno i Lignowy Szlacheckie. Dzieci uczą się układów tanecznych i śpiewu i prezentują swoje umiejętności na występach szkolnych i gminnych. Tu także w ścisłej współpracy z lokalną Szkołą.

4) Pomyje - Grupa Artystyczna Wataha z Dariuszem Wiśniewskim od wiosny do końca roku szkolnego prowadziła w świetlicy wiejskiej zajęcia artystyczne. Niewielka grup[a dzieci, średnio 6-8, co tydzień uczyła się ról teatralnych, ciekawych zabaw, śpiewu i występów na scenie.  

5) Rajkowy – W świetlicy wiejskiej lub w lokalnej Szkole co tydzień dzieci z wioski uczą się tańca nowoczesnego, który prowadzi sympatyczny pan Piotr Ślusarczyk. W tym roku po raz pierwszy dzieci z Rajków wzięły udział w Turnieju Tańca Towarzyskiego w Pelplinie. Na zajęcia przychodzi po 15-20 osób.

6) Międzyłęż – W tej położonej na krańcu naszej gminy miejscowości w okresie od wiosny do wakacji letnich zbierały się dorosłe panie, aby zrelaksować się podczas zajęć tanecznych. Taniec prowadziły instruktorki ze Szkoły Esta Fiesta. Frekwencja bardzo duża, do 20 nawet do 30 osób na zajęciach (panie ledwo mieściły się w świetlicy).

Cały projekt obejmuje zajęcia artystyczne, wyjazdy do instytucji kultury oraz organizację różnych wydarzeń kulturalnych. Celem projektu jest większe włączenie mieszkańców gminy do aktywnego udziału w kulturze.BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk