MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 11 sierpnia 2022 r.
Program "Erasmus+"

Powrót

2017-02-28 Gościnna Macedonia

Polskę i Republikę Macedonii łączy coraz więcej. Przykładem jest wizyta przedstawicieli polskiego miasta Pelplin w macedońskim mieście Demir Kapija. Współpraca Pelplina z europejskimi, partnerskimi miejscowościami Colletorto (Włochy), Xgħajra (Malta) oraz Alsónémedi (Węgry) rozpoczęła się w 2014 roku w ramach programu unijnego „Europe for Citizens”. Demir Kapija dołączyło do programu we wrześniu 2016 roku podczas spotkania grup wszystkich miast partnerskich na Malcie.

Ośrodek Kultury uczestniczył w przygotowaniach do wyjazdu grupy mieszkańców Pelplina do Macedonii, do miejscowości Demir Kapija. Macedończyków po raz pierwszy poznaliśmy we włoskim Colletorto na wspólnym projekcie w ramach programu „Europa dla obywateli”, a następnie większą grupę podczas projektu na Malcie w październiku 2016 roku. Wówczas zaprosili mieszkańców Pelplina do odwiedzin Macedonii podczas święta wina i miłości, które obchodzą 14 lutego, w dzień wspomnienia św. Tryfona.

W styczniu i na początku lutego zorganizowano w Ośrodku Kultury kilka spotkań, na których wyłoniono skład grupy na wyjazd do Macedonii oraz omówiono przygotowania. Każdy wyjazd to wyzwanie, bowiem trzeba przygotować prezentację o kraju, własnym mieście, poczęstunek, upominki i wiele innych rzeczy.

W podróż do Macedonii udało się 7 dorosłych mieszkańców naszej gminy, w tym wolontariusze na stałe współpracujący z naszą instytucją. Górzyste tereny na Bałkanach zachwycały od samego początku  pobytu w Negotino i Demir Kapija. Gospodarze bardzo mili, chętni do pomocy. W programie spotkania, integracja, wspólne biesiadowanie, prezentacje, zwiedzanie stolicy Skopje i finał, czyli dzień 14 lutego – Festiwal Miłości i Wina. W Demir Kapija scena, a na niej występy, tańce i przemówienia władz. Wokół ogólne świętowane, handel i dużo wina.

Kilka dni w Macedonii pozwoliło na zacieśnienie związków przyjaciółmi z Demir Kapija, nawiązanie nowych znajomości i zdobycie cennego doświadczenia.  

W realizacji zadania z pewnością pomocne było doświadczenie realizacji projektu w ramach Erasmus+ „Edukacja kulturalna po europejsku”. Nabyte umiejętności językowe pozwalają na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów i wspólną pracę przy nowych działaniach.

 BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk