MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 11 sierpnia 2022 r.
Program "Erasmus+"

Powrót

2017-01-15 Z wizytą na Malcie

W dniach 9-14 października 2016 roku grupa 18 mieszkańców gminy Pelplin wzięła udział w projekcie na Malcie pod nazwą „Cooperation between five small towns in Europe”.  Projekt był realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej „Europa dla obywateli”. Gospodarze, gmina Xgħajra leżąca w południowo-zachodniej części wyspy Malta, zaprosili do udziału w projekcie partnerów z Włoch (Colletorto), Węgier (Alsónémedi), Macedonii (Demir Kapija) i Polski (Pelplin). Łącznie w projekcie uczestniczyło 92 mieszkańców z pięciu europejskich gmin. 

Spotkanie na Malcie było kontynuacją trwającej już współpracy pomiędzy poszczególnymi społecznościami. Jeden z wcześniejszych projektów realizowany był w Pelplinie latem 2014 roku pod nazwą „Wiele kultur, jedna Europa”.

Wspólne działania na Malcie rozpoczęło spotkanie, na którym Anthony Valvo, burmistrz  Xgħajra, powitał wszystkich, a koordynator projektu Ranier Busuttil przedstawił cele i plan aktywności. W programie projektu były liczne spotkania, dyskusje, czas na podziwianie uroków Malty i poznawanie bogatej historii i kultury. Praca w mniejszych grupach oraz nieformalne spotkania, były doskonałą okazją do zacieśnienia więzi i lepszego poznania się. Niespodzianką była wizyta uczestników projektu u Pani Prezydent Malty w letniej rezydencji  w Pałacu San Anton. Szczegółowy opis działań znajduje się w załączniku.

Organizatorom należą się słowa podziękowania za zaangażowanie, wspaniałą atmosferę i wielką życzliwość. Mimo połowy października, wciąż słoneczna Malta, zachwycała swym pięknem i gościnnością.

Dla części uczestników projektu zarówno z Polski jak i z pozostałych krajów, było to pierwsze doświadczanie udziału w międzynarodowym projekcie. Takie działania pokazują bogactwo różnych kultur, uczą szacunku dla innych, ale też rozwijają kreatywność i inspirują do kolejnych działań. Udział w projekcie to także efekt realizowanego projektu "Edukacja po europejsku" w ramach programu Erasmus+. Lepsze umiejętności pracowaników nabyte w trakcie jego realizacji pozwalają na właczanie nowych osób do kolejnych działań międzynarodowych.

 

Z Panią Prezydent Malty Marią-Louise Coleiro Preca


BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Kalendarz wydarzeń kulturalnych 2022
facebook
Newsletter
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk