MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 26 września 2020 r.
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski

Powrót

2020-01-28 Inscenizacja historyczna - wkroczenie Wojska Polskiego i przyjazd Generała Józefa Hallera do Pelplina

28 stycznia 1920 roku do Pelplina weszło Polskie Wojsko - Oddział Ułanów Krechowieckich. Natomiast Generał Józef Haller przyjechał do Pelplina tydzień później, 4 lutego 1920 r. Podczas obchodów 100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski, 28 stycznia, łączymy oba historyczne wydarzenia w jednej inscenizacji.

W godzinach porannych tego dnia na ulicach Pelplina pojawią się żołnierzy armii pruskiej, agitujący mieszkańców miasta do pozostania pod zaborem niemieckim. Ale to już koniec 148 lat ich rządów na tej ziemi. Jeszcze przed południem w mieście zatriumfuje POLSKA!

Program dnia:

11.30 Zbiórka uczestników przy Dworcu PKP w Pelplinie

11.40 Przyjazd Generała Hallera pociągiem, przywitanie na dworcu przez przedstawicieli samorządu i mieszkańców

11.45 Przemówienie Generała Hallera

11.50 Przemarsz przez miasto z wojskiem, mieszkańcami i gośćmi

12.00 Wspólne zdjęcie w pobliżu Urzędu Gminy, w tym samym miejscu jak 100 lat temu

12.15 Przywitanie przed katedrą, koncert organowy

12.30 Ślubowanie uczniów z klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie

12.50 Poczęstunek polowy

Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Pelplin i gości, w tym delegacje zakładów pracy, firm, organizacji społecznych, dzieci i młodzież szkolną.

 

Szanowni Państwo.

Z wielką radością i zaszczytem będę mógł po raz kolejny wcielić się w postać, którą jak na mieszkańca Kociewia, ale przede wszystkim Polaka przystało, darzę ogromnym szacunkiem i estymą, bo żołnierz ten przywiózł nam upragnioną i wyczekiwaną wolność! Ta postać to Generał Józef Haller! Musimy sobie zdawać sprawę, że Generał Haller był człowiekiem wybitnym i na równi z Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim, Daszyńskim, Witosem oraz Korfantym uznawany jest za jednego z Ojców Polskiej Niepodległości ! To wręcz niewiarygodne, że na trasie szlaku Błękitnej Armii, który zaczął się gdzieś w okolicach Leszna, a skończył w Pucku, był nasz mały Pelplin, a generał Haller znalazł osobiście czas na to, żeby obwieścić nam radosną nowinę powrotu Pomorza do Ojczyzny!

Jak mówi mój Tata, Kociewiak pełną gębą, są rzeczy ważne i ważniejsze, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby mieszkańcy Pelplina i całej gminy nie przybyli tłumnie na obchody 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski. Bądźmy razem na dziękczynieniu w katedrze, na inscenizacji w mieście i w innych miejscach naszego wspólnego świętowania! I nie ma, że innym razem, że za rok! Następne okazja dopiero za 100 lat!

Ku chwale Ojczyzny!

Michał Rychlicki - odtwórca postaci Generała Hallera

 

 Polityka prywatności MOK Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
Sobota - godz. 9.00
Sobota - godz. 15.00
Niedziela - godz. 15.00
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Kalendarz imprez
Newsletter
facebook
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Program
Patriotyzm jutra
Program
Erasmus +
Kociewie
Miejska Biblioteka Publiczna
Eurodesk
BIP