MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 27 listopada 2021 r.
Pelplińska Orkiestra Dęta

Powrót

2025-10-08 Informacje ogólne o Orkiestrze

Za oficjalną datę powstania orkiestry dętej w Pelplinie można przyjąć 5 września 2007 roku. Tego dnia odbyła się pierwsza próba nowopowstałej orkiestry.

Trochę historii

Orkiestry dęte istniały w Pelplinie przed II wojną światową oraz później. Od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w Pelplinie grała orkiestra dęta pod dyrekcją Franciszka Ratajczaka. Historia tamtej orkiestry została zapisana w pamięci wielu mieszkańców Pelplina, a zapiski, artykuły prasowe i zdjęcia obrazujące działalność orkiestry, znajdują się w kronikach Szkoły Muzycznej w Pelplinie, dostępnej w sieci na stronie http://historyczny.epelplin.pl/kategoria/archiwalia/kroniki/

Po 2000 roku podejmowane były próby zawiązania nowej orkiestry dętej. Taka inicjatywa została też podjęta przez nowego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Pelplinie, Piotra Łagę (rozpoczął pracę w Ośrodku w listopadzie 2006 roku). Początki nie były łatwe. Na pierwsze spotkanie organizacyjne wiosną 2007 roku, na ponad dwudziestu zaproszonych, przyszły ..... 2 osoby. Na kolejne spotkanie 4 osoby. Ale na spotkaniu w sierpniu 2007 było już 10 osób. Funkcję instruktora i kapelmistrza objął Tadeusz Negowski, nauczyciel klarnetu w Państwowej Szkole Muzycznej w Pelplinie i zarazem dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gd. Brakowało jednak instrumentów i środków na działalność. Z pomocą przyszli lokalni sponsorzy, samorząd gminny, radni oraz sponsorzy. Dzięki staraniom pana Tadeusza Negowskiego udało się wypożyczyć niezbędne instrumenty muzyczne ze Starogardu.

Po trzech miesiącach pierwszych prób, 23 grudnia 2007 orkiestra zagrała pierwszy koncert kolęd w pelplińskiej katedrze, w obecności JE Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Do końca 2010 roku orkiestra zagrała oficjalnie około 30 razy, w tym podczas uroczystości państwowych, samorządowych, wydarzeń kulturalnych, w tym wykonała 9 koncertów.

Orkiestra obchodziła jubileusze, 5.lecia i 10.lecia działalności. Z tych okazji odbyły się specjalne koncerty. W 2018 roku orkiestra była w Niemczech, w Diepholz, gdzie zagrała kilka koncertów.

Próby Orkiestry odbywają się w każdą środę w września do czerwca. Poza tym muzycy ćwiczą indywidualnie i w mniejszych grupach (sekcjach).

 

Kontakt:

tel. 58 536 1452; 605 477 499

e-mail: mok@mok.pelplin.pl

 

 BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk