MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 października 2017 r.
Zapowiedzi wydarzeń kulturalnych

Powrót

2017-11-04 Wyjazd do Bydgoszczy na operę "Halka"

Zapraszamy na wspólny wyjazd do Opery NOVA w Bydgoszczy na operę "HALKA" z muzyką Stanisława Moniuszki.

  • Wyjazd 4 listopada 2017 r. (sobota), godz. 16:00.
  • Koszt: 95 zł (bilet + dojazd)

Zapisy w biurze Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, ul. Kościuszki 2A. Warunkiem rezerwacji jest dokonanie wpłaty.

Więcej informacji - tel. 58 536 14 52.

 

Czas trwania 2 godz.20', jedna przerwa.

 

Moniuszko ukończył  komponowanie „Halki” w połowie roku 1847 i próbował wystawić ją w Warszawie. Jednak tę pierwszą, dwuaktową wersję wykonał w Wilnie w roku 1848. Dopiero 11 lat później, 1 stycznia 1858 r. odbyła się warszawska premiera czteroaktowej wersji tej najwybitniejszej polskiej opery romantycznej, przyjęta z ogromnym entuzjazmem.

W historii bydgoskiej Opery jest to czwarta realizacja „Halki”,tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i  chóru spoczywa na męskich barkach. Opera Moniuszki  zainaugurowała  XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r. , przyjęta aplauzem premierowej publiczności.

Mówi reżyser, Natalia Babińska :

" Nie ma sprawiedliwości na świecie. Silni wykorzystują słabszych, sprytniejsi głupszych, bogatsi biedniejszych. Tak było, jest i będzie, że dostajemy to, na co się godzimy. Oto reguły gry. Ale... Halka jest wyjątkiem od reguły. Zawzięta góralka sięga po marzenia i przekracza granice. Walczy o to, co dla niej największe i najważniejsze: o Miłość, wielką, palącą, uskrzydlającą i destrukcyjną zarazem. Gotowa zniszczyć świat z bezsilności, że nie może osiągnąć tego, czego pragnie. Dociera do najmrocznieszych zakamarków ludzkiej duszy, jak mityczna Medea. I w tym tragicznym momencie upadku Halka dotknięta zostaje boską ręką, która wznosi dziewczynę na nawyższy poziom szlachetności, samorezygnacji w imię najczystszej miłości. Halka otwiera tym samym drzwi do lepszego świata. Więc jednak jest sprawiedliwość, nie w ludzkim, ale w boskim wymiarze".


Archiwum

Oferta edukacji artystycznej 2017/2018
Pelplin - Miasto z duszą
Kalendarz imprez
Świetlica w Lignowach Szlacheckich
Newsletter
facebook
Harmonogram zajęć 2016/2017
Karta Dużej Rodziny
Radio Głos
TV Pelplin
Program
Program
Patriotyzm jutra
Erasmus +
Kociewie
Miejska Biblioteka Publiczna
Eurodesk
BIP