MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 20 lipca 2018 r.
Zapowiedzi wydarzeń kulturalnych

Powrót

2018-07-25 Koncert plenerowy w Ogrodzie Biskupim

Serdecznie zapraszamy na koncert w Ogrodzie Biskupim w Pelplinie! 25 lipca 2018 roku o godzinie 19:00 odbędzie się koncert promujący młode talenty. Zagra dla nas Kwartet Puzonowy HIBIKI TROMBONES z Warszawy z repertuarem:

 • W.A. Mozart: Czarodziejski flet (KV620) D. Speer: Sonata d - moll
 • J.S. Bach: Chorale cantata “Jesu, Joy of Man's Desiring”
 • J. Pachelbel: Canon
 • G. Bizet: „Seguedille”, „Arie Escamillo”, „Habanera” z Opery Carmen
 • H. Warren: Chattanooga choo choo
 • V. Young/E. Heyman: When I fall in love
 • G. Gershwin: A Portrait of G. Gershwin

W ramach promocji młodych talentów zobaczymy pelpliniankę Annę Puchowską. Wydarzenie uświetni Teatr Tańca 8 Negro. 

 

 

Zespół HIBIKI TROMBONES to warszawski kwartet puzonowy koncertujący od 2015 roku. W swoim szerokim repertuarze posiada muzykę od wczesnego renesansu po współczesne przeboje muzyki popularnej. Ważne miejsce w repertuarze zajmują własne opracowania muzyczne w szczególności kompozycji J.S. Bacha, które zespół miał okazje prezentować m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Kamieniu Pomorskim oraz w Lubsku.

HIBIKI TROMBONES założył pochodzący z Japonii Tomomasa Ueyama. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie i na co dzień grają w warszawskich orkiestrach. Połączyła ich wspólna chęć wyrażania swoich artystycznych osobowości poprzez muzykę kameralną. Choć muzycy HIBIKI TROMBONES kochają ten sam instrument – puzon - to sporo ich różni - wiek, miejsce urodzenia, gusty muzyczne i charaktery. Właśnie te różnice mają decydujący wpływ na różnorodność wykonawczą i siłę wyrazu HIBIKI Trombones. Tradycja zespołów składających się wyłącznie z przedstawicieli jednego instrumentu sięga XVI wieku kiedy to większość instrumentów budowano w kilku rozmiarach tak aby mogły wspólnie tworzyć homogeniczny consort.

Z czasem zaczęto odchodzić od tej praktyki i jedynie puzon pozostał jej wierny. Pierwsze użycie takiej grupy puzonów spotykamy w polichóralności weneckiej przełomu XVI i XVII wieku. W Polsce, consort puzonowy często wykorzystywał w swoich kompozycjach nadworny muzyk Władysława IV i jego brata Ferdynanda, Marcin Mielczewski, który prawdopodobnie sam był puzonistą. Dziś dzięki dużej rozpiętości skali, zróżnicowanej dynamice oraz bogactwu barwy, puzon nadal potrafi tworzyć jednorodny i wspaniale brzmiący zespół.

 
 
Anna Puchowska ur. 5 sierpnia 2000r. w Tczewie. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Tczewie - Filia w Pelplinie w klasie gitary klasycznej, kończąc każdy rok nauki z wyróżnieniem. Obecnie kształci się pod okiem mgr Joanny Rudnickiej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.
Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach polskich,jak i międzynarodowych (m. in.: Polska Akademia Gitary w Jarocinie oraz Międzynarodowy Festiwal Joaquina Rodrigo w Olsztynie) pod kierunkiem takich pedagogów gitary jak: Marco Tamayo, Judicaël Perroy, Lorenzo Micheli, Carlo Marchione, Susana Prieto, Kyuhee Park, Marcin Dylla, Piotr Zaleski, Tomasz Kandulski, Andrzej Mokry, Mirosław Drożdżowski i wielu innych. Występowała wielokrotnie na koncertach (ok. 50 występów) solo oraz w zespołach kameralnych, współpracując ze skrzypkami, akordeonistami oraz w kwartecie gitarowym.
W latach 2012 - 2018 zdobyła nagrody na ponad 20 konkursach gitarowych o zasięgu makroregionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, m. in.:
 • I miejsce - XX Konfrontacje Gitarzystów w Pucku,
 • II miejsce (dwukrotnie) - Festiwal Muzyki Polskiej w Tczewie,
 • II miejsce - VI Regionalny Konkurs Gitarowy w Olsztynie,
 • wyróżnienie - Majowy Konkurs Gitarowy w Akademii Sztuk w Szczecinie,
 • wyróżnienie - II Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Zakopanem,
 • wyróżnienie - II Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Tczewie,
 • I miejsce - VII Regionalny Konkurs Gitarowy w Olsztynie,
 • Tytuł Laureata - Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Poznaniu
 • wyróżnienie - II Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Wadowicach,
 • I miejsce - III Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Tczewie.
 • trzykrotnie otrzymała stypendium artystyczne Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin (lata: 2013, 2014, 2015), w roku 2016 Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Elbląg
 • w roku 2018 otrzymała Stypendium Kulturalne "Młody Gdańszczanin" Prezydenta Miasta Gdańska. Od stycznia 2018r
 • Anna jest uczestniczką Akademii Młodych w Poznańskiej Akademii Muzycznej. 
 
Teatr Tańca 8 Negro - to grupa trzech dziewczyn pod przewodnictwem Agaty Litwińskiej, dyplomowanej tancerki i choreograf z Tczewa. Nazwa teatru - “8 Negro” - pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza czarną ósemkę (ocho negro). Jest to nawiązanie do pasji jednej z tancerek, Weroniki, która interesuje się Hiszpanią. Technika, jaką wykorzystuje zespół, jest wyjątkową kombinacją tańca współczesnego, klasycznego oraz akrobatyki. Ich wyobraźnia nie ma ograniczeń – łączą zarówno tradycyjne, jak i nowe rozwiązania, które razem tworzą spójną całość.
Aktualnie grupa pracuje nad spektaklem, którego premiera odbędzie się już jesienią 2018 roku. Teatr Tańca 8 Negro prowadzi również zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży. Już teraz kolejne pokolenia uczą się tańczyć i mogą w przyszłości dołączyć do zespołu Teatru Tańca. W ofercie grupy jest balet, jazz, a także taniec współczesny na różnych poziomach zaawansowania.
Tancerki stawiają przed sobą ambitne cele. Będą tworzyć spektakle, oparte na motywie relacji międzyludzkich. Teatr ma też za zadanie umożliwienie rozwoju młodym tancerzom i twórcom. Jednak najważniejszym efektem działalności ma być promocja tańca – zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, a przede wszystkim wśród młodzieży w każdym wieku! Warto zauważyć, że uczniowie Agaty Litwińskiej są już absolwentami OSB w Gdańsku, a aktualnych uczniów można będzie zobaczyć na naszym koncercie.

Archiwum

Polityka prywatności MOK Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
Świetlica w Lignowach Szlacheckich
Wakacje 2018
Festiwal Smaków Pelplin 2018
Kalendarz imprez
Newsletter
facebook
Karta Dużej Rodziny
Radio Głos
TV Pelplin
Program
Patriotyzm jutra
Program
Erasmus +
Kociewie
Miejska Biblioteka Publiczna
Eurodesk
BIP