MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 18 października 2021 r.
Zapowiedzi wydarzeń kulturalnych

Powrót

2021-09-18 Dożynki Województwa Pomorskiego w Pelplinie

W sobotę, 18 września 2021 roku, w Pelplinie odbędą się Dożynki Województwa Pomorskiego. Święto plonów to piękna, polska tradycja świadcząca o naszej tożsamości kulturowej. To czas dziękczynienia za plony i ciężką pracę rolników.

Uroczystość rozpocznie msza święta w Bazylice Katedralnej w Pelplinie o godz. 15.00, której przewodniczył będzie Ks. Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Arkadiusz Okroj. Po mszy św. uroczystości dożynkowe odbędą się na pobliskim placu przy Collegium Marianum. Tam nastąpi przekazanie chleba przez Starostów Dożynek włodarzom Województwa Pomorskiego oraz wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nie zabraknie więc poczęstunku z produktów regionalnych dla wszystkich gości. Starostami tegorocznych Dożynek Wojewódzkich są Katarzyna i Jacek Wierzbiccy.

 

PROGRAM

15.00 – Msza św. dożynkowa w bazylice

Po mszy św. przemarsz do sceny przy Collegium Marianum - "Wizytacyja Króla Jana III Sobieskiego na dożynkach"

16.15 – Oficjalna część dożynkowa:

  • Powitanie
  • Przekazanie chleba przez Starostów Dożynek włodarzom Województwa
  • Przemówienia okolicznościowe
  • Rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy

17.15 – 19.00 Występ zespołów folklorystycznych z Kociewia

 

Dożynki Województwa Pomorskiego są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Dojazd z wieńcami dożynkowymi

Ze względu na organizację Dożynek Wojewódzkich i Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, część ulic w mieście jest zamknięta przez całą sobotę 18 września (stoją liczne stragany). W związku z tym organizatorzy Dożynek proszą, aby z wieńcami dożynkowymi wjeżdżać z kierunku miasta (ul. Sambora, Mickiewicza, Kościuszki).

Jadących od strony autostrady A1 i Starogardu Gd. prosimy, aby przed Pelplinem, na rondzie przy Górze Jana Pawła II, skręcili w lewo na Rudno (drugi zjazd), dalej prosto obwodnicą (Al. Kociewska), aż do skrzyżowania z ul. Sambora (czwarty zjazd w prawo, na skrzyżowaniu stoi tabliczka z nawą ul. Sambora, kierunek centrum). Ulicą Sambora do małego ronda, gdzie będzie bramka i  służby porządkowe. Po przekroczeniu bramki w prawo wjeżdżamy w ulicę Mestwina w pobliżu katedry, gdzie należy wypakować wieniec i dalej zanieść na plac przed katedrą i Collegium Marianum (to już bardzo blisko). Natomiast samochodem należy zakręcić na pętli przy Seminarium i wyjechać poza teren imprezy i zaparkować na wybranym parkingu w mieście. Służby porządkowe będą informowały i odpowiednio kierowały.

Odbiór wieńców w taki sam sposób. Wieńce należy przenieść na ul. Mestwina i zapakować do samochodu.

Dziękujemy za zrozumienie.

 

;Pliki do ściągnięcia
Regulamin imprezy (117 kB)
Mapa- parkingi (3,095 kB)
Formularz zgłoszenia (2,777 kB)
Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy- regulamin (552 kB)

Archiwum

Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
LOWE Pelplin
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
Kalendarz imprez
Newsletter
facebook
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Program
Patriotyzm jutra
Program
Erasmus +
Kociewie
Miejska Biblioteka Publiczna
Eurodesk
BIP