MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 04 grudnia 2021 r.
PROW 2007-2013

Powrót

2010-04-22 III Festiwal Kultury Kociewskiej

 

W czwartek 22 kwietnia, rozpoczął się III Festiwal Kultury Kociewskiej w Pelplinie. O 13.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dyrektor Ośrodka Kultury Piotr Łaga przywitał zebranych gości i mieszkańców gminy Pelplin. Otwarcia Festiwalu dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Stanuch, który w sowim wystąpieniu wyraził radość z jego organizacji. Następnie senator RP Andrzej Grzyb, w słowie do zebranych uczestników podkreślił znaczenie organizacji wydarzeń promujących kulturę Kociewia. Otwarcie uświetniła swoim występem Kapela Kociewska ze Starogardu Gd.  Na otwarciu Festiwalu i w jego pierwszym dniu uczestniczyli także: zastępca burmistrza Tadeusz Błędzki, sekretarz gminy Jolanta Ligmanowska, prezes LGD Wstęga Kociewia Mariusz Śledź, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Kociewski Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Morzeszczyn Piotr Laniecki, Magdalena Olszewska ze Starostwa Powiatowego w Tczewie, Alicja Słyszewska kierownik Diecezajlnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie, ks. Ireneusz Smagliński dyrektor Radia Głos oraz twórcy z Kociewia, nauczyciele i uczniowie pelplińskich szkół, mieszkańcy miasta i gminy Pelplin.

Po otwarciu Festiwalu zebrani mogli obejrzeć wystawę, na której zgromadzone zostały prace kociewskich artystów:

OBRAZY
Solecki Bogdan - Pelplin
Matuszewska Regina - Czarnylas
Moszczyńska Paulina - Rajkowy
 
HAFTY
Ledwożyw Anna - Starogard Gd.
Leszman Maria - Pelplin
Nowak Katarzyna - Tczew
Erdanowska Maria -Starogard
 
RZEŹBY
Matuszewska Regina - Czarnylas
Miszewski Zenon - Starogard Gd.
Bednarczyk Tomasz - Starogard Gd.
Kulula Andrzej - Pelplin
Baczkowski Leszek – Frank
Andrzej Ostrowski - Tczew

Następnie w czytelni odbyło się seminarium populano-naukowe. Jako pierwsza na temat dziedzictwa kulturowego Kociewia mówiła prof. Maria Pająkowska-Kensik. Prelegentka nawiązała do własnego doświadczenia tradycji, kultury wyniesionej z domu rodzinnego i przedstawiła zarys słownika kociewskiego, który niedawno ukazał się pod Jej redakcją. Drugim punktem seminarium była prezentacja Elementarza Gwary Kociewskiej "Gadómy po naszamó", przedstawiona przez jego autorów Mirosławę Möller i Grzegorza Ollera z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. Na zakończenie Jarosław Wojciechowski z Lokalnej Organizacji Turystycznej przedstawił możliwości turystyki na Kociewiu. Pierwszy dzień Festiwalu zakończony został wspólnym poczęstunkiem.

 

Drugi dzień Festiwalu Kultury Kociewskiej rozpoczął się o godz. 10.00 w sali Ośrodka Kultury w Pelplinie. Po przywitaniu zebranych przez dyrektora Ośrodka i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pelplinie Adama Kaszowicza, nastąpiło otwarcie wystawy „Kociewskie kapliczki”. Wprowadzenia do wystawy dokonał ks. Ireneusz Smagliński dyrektor Radia Głos, który w piękny sposób przedstawił znaczenie kapliczek w życiu społecznym i religijnym naszej kociewskiej społeczności. W pierwszej części konkursu obecny był także zastępca burmistrza miasta i gminy Pelplin Tadeusz Błędzki.

Zmagania w konkursie gwary kociewskiej oceniało jury w składzie: Jan Ejankowski, Emilia Rulińska i Izabela Janeczek. Jako pierwsi na scenie kociewskie gadki prezentowali uczniowie szkół podstawowych, następnie w starszych kategoriach. Łącznie w konkursie wystąpiło 35 uczestników, wśród nich 5 osób dorosłych. W podsumowaniu zarówno pani E. Rulińska jak i pan J. Ejankowski stwierdzili dobre przygotowanie uczestników do konkursu.

Po zakończonej części konkursowej wszyscy skorzystali z poczęstunku, a następnie obejrzeli fragment „Wesela kociewskiego” zaprezentowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Nowy Wiec.

Wyniki konkursu:

Kategoria I - uczniowie klas szkoły podstawowej I - III
I miejsce - Korneliusz Tokarski (ZKiW w Rudnie, filia w Lignowach Szlacheckich)
II miejsce - Jakub Krawczyk (Szkoła Podstawowa nr 4 w Starogardzie Gd.)
III miejsce - Adam Librecht (ZS nr 2 w Pelplinie)
Wyróżnienie - Adrian Miklasiewicz (ZKiW w Kulicach)
Kategoria II - uczniowie klas szkoły podstawowej IV - VI
I miejsce - Weronika Krajnik (ZKiW w Kulicach)
II miejsce - Stanisław Maciejewski (ZS w Morzeszczynie)
III miejsce - Marta Choińska (ZKiW w Kulicach)
Wyróżnienie - Kacper Dalecki (Szkoła Podstawowa nr 4 w Starogardzie Gd.)
Kategoria III - uczniowie szkół gimnazjalnych
I miejsce - Agata Kowalewska (ZS nr 2 w Pelplinie)
II miejsce - Natalia Werner (ZS w Morzeszczynie)
III miejsce - Dorota Podjacka (ZKiW w Kulicach)
Wyróżnienie - Tymoteusz Frandrejewski (ZS w Morzeszczynie)
Kategoria IV - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce - Magdalena Bosche (Liceum Ogólnokształcące w Pelplinie)
Kategoria V - osoby dorosłe
I miejsce - Krystyna Engler z KGW Pinczyn
II miejsce - Danuta Zagierska z KGW Nowy Wiec
III miejsce - Krystyna Kamińska z KGW Pinczyn

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy dyplomy i upominki.

 

Ostatni dzień III Festiwalu Kultury Kociewskiej upłynął pod znakiem występów zespoół folklorystycznych. O godz. 10.00 przy scenie ustawionej na placu przy ul. Kopernika, zgromadziły się zespoły i inni uczestnicy sobotniego spotkania. Wspólne świętowanie rozpoczął symboliczny przemarsz poprowadzony przez zespół Burczybas z Gniewa. Następnie zebranych w imieniu własnym i burmistrza miasta i gminy Pelplin, powitał przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Adam Kaszowicz. Na scenie prezentowały się kolejno zespoły: Byrczybas (Gniew), Modraki (Pelplin), Gzuby z pelplińskiej Dwójki (Pelplin), Kapela Rodzina (Zblewo), a na zakończenie Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze. Pomiędzy występami zespołów panie z KGW z Pinczyna zaprezentowały skecz. Natomiast wokół sceny panie z Kół Gospodyń Wiejskich (Wielki Garc, Rudno, Pomyje, Międzyłęż, Rajkowy, Pinczyn) rozstawiły stoiska z gastronomią. Była zupa kartoflanka, bigos, placki ziemniaczane, ciasta i inne specjały. Przez kilka godzin dzieci z pomocą dorosłych kolorowały szablon dużego haftu kociewskiego. Nad poprawnością całej pracy czuwała Maria Leszman. Atrakcją, szczególnie dla najmłodszych była mini zagroda z owieczkami i kozami.

Mimo pochmurnego i chłodnego poranka, szybko rozpogodziło się i uczestnicy Festiwalu Kultury Kociewskiej mogli cieszyć się dobrą pogodą. Dzięki temu chociaż kilka osób wzięło udział w plenerze malarskim poprowadzonym pod kierunkiem Ewy Landowskiej.

Projekt został dofinansowany
ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013,
Oś 4 Leader, Wdrażanie Lokalnych `Strategii Rozwoju (małe projekty)
 
 


BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk