MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 20 stycznia 2022 r.
Aktualności

Powrót

2021-12-20 Koncert kolęd i Gminna Gala Wolontariatu

18 grudnia 2021 roku w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbył się koncert kolęd połączony w Gminną Galą Wolontariatu. Zebranych w pelplińskiej świątyni powitał ks. proboszcz Tadeusz Brzeziński, a dalszą część wydarzenia poprowadził Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

W wydarzeniu uczestniczyli Ks. Biskup Ryszard Kasyna – Biskup Diecezji Pelplińskiej, Burmistrz Miasta i Gminy Mirosław Chyła, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Jakub Zieliński, Wicestarosta Powiatu Tczewskiego Andrzej Flisik oraz przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych, instytucji, placówek oświatowych i licznie zgormadzeni mieszkańcy gminy Pelplin.

Na tegoroczny przedświąteczny koncert kolęd zaproszeni zostali artyści z Pomorza: Tatiana Szczepankiewicz (sopran), Ewelina Głowińska (sopran), Paweł Gruba (bazuna koncertowa i trąbka), Błażej Maliszewski (altówka) i Gedymin Grubba (pianino i aranżacje). W pięknej scenerii pelplińskiej muzycy i soliści wykonali polskie, tradycyjne kolędy.

Pomiędzy występami wręczono nagrody i wyróżnienia w Gminnej Gali Wolontariatu. Była to okazja do podziękowania wszystkim społecznikom za ich dobrowolną pracę na rzecz drugiego człowieka i budowanie naszej wspólnoty.

Kapituła w składzie, Łukasz Butkus- przewodniczący Kapituły oraz członkowie: Julia Dubiella, Katarzyna Piechowska, Emilia Rzeniecka, Lucyna Sanocka i Małgorzata Pokropska, przyznała nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach.

Tytuł Wolontariusz Roku 2021otrzymali Państwo Agnieszka i Daniel Michna, którzy od lat bezinteresownie pomagają w organizacji wydarzeń sportowych na terenie gminy Pelplin, są bardzo aktywni sportowo i zachęcają innych mieszkańców do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali, Pani Marzenna Modrzejewska, inicjatorka założenia dwóch organizacji pozarządowych w gminie Pelplin, Stowarzyszenia „Wesoła Stonoga” i Fundacji Jedynka Dzieciom oraz Pan Łukasz Grochocki z Pelplińskiego Związku Hodowców Gołębi, który m.in. jest współorganizatorem okręgowej wystawy gołębi pocztowych w Pelplinie.

Tytuł Organizacja przyjazna wolontariuszom zdobył Klub Sportowy Gminy Pelplin „Sprint” Kulice. Klub rekrutuje i koordynuje pracę wolontariuszy, angażuje się w lokalne wydarzenia i integruje społeczność miejscowości Kulice. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały organizacje - Fundacja Jedynka Dzieciom, która od 10 lat działa przy Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, prowadzi liczne akcje społeczne i wspomaga grupy nieformalne oraz  Klub Sportowy Jedynka Pelplin, który włącza się w wydarzenia  społeczne i charytatywne w naszej gminie.

Miano Firmy przyjaznej społeczności lokalnej zdobyła firma pana Tadeusza Decki z Pelplina (Transport Usługi Handel). Pan Tadeusz Decka sponsoruje wiele wydarzeń w gminie Pelplin,  jest obecny w działaniach związanych ze sportem, kulturą, działalnością charytatywną. W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Firma Pana Janusza Michny, która w tym roku przekazała środki finansowe na zakup samochodu na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Rajkowach.

Tytuł Inicjatywa społeczna roku przypadł projektowi pod nazwą „Pracownia Kreatywności”, realizowanym w Lignowach Szlacheckich przez Kociewskie Forum Kobiet. Działania obejmowały organizację warsztatów, m.in. rękodzieła, kulinarnych, zielarstwa i malarstwa. Inicjatywa pomogła w integracji i aktywizacji uczestników, szczególnie po długim okresie odizolowania spowodowanym pandemią covid-19. Wyróżnione zostały też dwie inne inicjatywy. Pierwszą z nich była zbiórka środków na leczenie Ewy Ziółkowskiej chorej na glejaka złośliwego. W Pelplinie kwestowano na targowisku miejskim, na Pólku oraz podczas Jarmarku Cysterskiego. Druga wyróżniona inicjatywa to dzieło członków Polskiego Związku Wędkarskiego Koło 63 Pelplin, którzy wspólnie ze strażą pożarną i mieszkańcami sołectwa Walichnowy sprzątali brzegi rzek Wisły i Wierzycy.

Nagrody i wyróżnienia wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Jakub Zieliński oraz przedstawiciele Kapituły Nagród Wolontariatu – Katarzyna Piechowska i Emilia Rzeniecka. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymywali dodatkowo bilet wstępu na koncert zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który odbędzie się 22 stycznia 2022 r. w Gdyni.

Na zakończenie pięknie wykonanego koncertu kolęd Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pelplinie złożyli życzenia świąteczne Księdzu Biskupowi Diecezjalnemu. Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna podziękował wykonawcom koncertu, pogratulował wolontariuszom i złożył wszystkim życzenia z okazji Bożego Narodzenia. 

Foto Parafia Katedralna

Foto Gmina Pelplin

 

Sponsorzy wydarzenia:

SWISSPOR

Bank Spółdzielczy w Skórczu

Kociewska Spółdzielnia Socjalna

Doradztwo Prawne Konrad Mania

 

 

 

Organizatorzy:

Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

Gmina Pelplin

Parafia Katedralna pw. WNMP w Pelplinie


Archiwum

BIP
Polityka prywatności MOK Pelplin
Deklaracja dostępności cyfrowej i architektonicznej MOK Pelp
facebook
Newsletter
30. Finał WOŚP
Klub Młodzieżowy w Pelplinie
LOWE Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
100-lecie powrotu Pelplina do odrodzonej Polski
Historyczny Pelplin
Miejska Biblioteka Publiczna
Kociewie
www.kociewie24.pl
Radio Głos
TV Pelplin
Eurodesk